Taşıma gücü düşük farklı zeminlerde cpt değerlerine göre yüzeysel temel tasarımı
Shallow foundation design according to cpt value on different soils with low bearing capacity
  1. Tez No: 935118
  2. Yazar: TUĞÇE BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkemizde en çok faaliyetin yürütüldüğü sektörlerden biri inşaat sektörüdür. Buna bağlı olarak imara açık olan her alan değerlendirilmektedir. Yapılan inşaat faaliyetlerine elverişli, sağlam zeminler mevcut olduğu gibi zayıf zeminler de mevcuttur. Geoteknik Mühendisliği'nin çalışmaları sayesinde zayıf zeminler de kullanılabilir hale gelmektedir. Buna karar verebilmek için öncelikle mevcut inşaat sahasındaki zeminin incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemeyi yapabilmek için birçok deney mevcuttur. Bu deneyler laboratuvar deneyleri ve arazi deneyleri olmak üzere ikiye ayrılır. Araziden alınan örneklerin belli koşullarda laboratuvar ortamında incelenmesinin mümkün olduğu gibi direkt inşaat sahasında da deneyler yapılabilmektedir ki bu deneyler arazi deneyleri olarak adlandırılır. Arazi deneylerine SPT (Standart Penetrasyon Deneyi), MPT (Menard Presiyometre Deneyi) ve CPT (Koni Penetrasyon Deneyi)' örnek olarak verilebilir. Bu deneyler sayesinde elde edilen verilerle zeminler birtakım hesaplamalarla analiz edilir. Taşıma gücü analizi bunlardan biridir. Taşıma gücü hesabının yapılması yapıdan gelen yükleri zeminin karşılayıp karşılayamayacağını anlamak adına önemli bir analizdir. Bu analizi yapabilmek için de laboratuvar deneyleri kullanılabileceği gibi arazi deneyleri de kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi olan CPT deneyi, konik bir ucun zemine penetre edilmesi esasına dayanan bir deneydir. Bu deney, zemin hakkında kullanıcısına pek çok veri sunmaktadır. Zemin parametrelerinin belirlenmesinin yanı sıra bu parametrelere bağlı olarak zeminin taşıma gücü, oturma hesabı gibi hesapların yapılmasına da olanak sağlar. Bu çalışmanın amacı; birbirinden farklı zayıf zeminlerde bu deneyden elde edilen verileri kullanarak taşıma gücü değerlerine bağlı yüzeysel temel tasarımı yapmaktır. Taşıma gücü hesabında yaygın olarak SPT (Standart Penetrasyon Deneyi) kullanılmaktadır. Bu deneyin bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu sebeple bu deneye alternatif olarak CPT deneyinin yaygınlaşması ve bu verilerin geoteknik hesaplarda kullanılması adına bu deneyin önemi vurgulanmıştır. Farklı zeminlerdeki CPT deneyi verilerine göre yüzeysel temel tasarımındaki farklılıkları incelemek için Geo5 Geoteknik Hesap Programı, Yüzeysel Temeller CPT modülü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the sectors with the highest level of activity in our country is the construction sector. Consequently, every available area open to development is being evaluated. While there are suitable and sturdy grounds for construction activities, there are also weak grounds. Thanks to the work of Geotechnical Engineering, even weak grounds can be made usable. To make this decision, it is necessary to first examine the ground at the construction site. Many tests are available for this examination, which can be divided into laboratory tests and field tests. Samples taken from the field can be examined in laboratory conditions under certain conditions, and tests can also be conducted directly at the construction site. These tests are referred to as field tests, and examples include SPT (Standard Penetration Test), MPT (Menard Pressuremeter Test), and CPT (Cone Penetration Test). With the data obtained from these tests, the soils are analyzed through various calculations. One of these analyses is the bearing capacity analysis. Calculating bearing capacity is an important analysis to understand whether the soil can withstand the loads coming from the structure. Laboratory tests can be used for this analysis, as well as field tests. One of the field tests is the CPT (Cone Penetration Test), which is based on the penetration of a conical tip into the ground. This test provides the user with a wealth of information about the soil. In addition to determining soil parameters, it also allows for calculations related to the soil, such as bearing capacity and settlement analysis. The aim of this study is to design shallow foundations based on bearing capacity values obtained from this test in different weak soils. The widely used Standard Penetration Test (SPT) has some disadvantages in bearing capacity calculations. Therefore, emphasizing the importance of the CPT test as an alternative to this test and the use of its data in geotechnical calculations have been highlighted. The Geo5 Geotechnical Analysis Program, Shallow Foundations CPT module, was used to examine the differences in shallow foundation design based on CPT test data in different soils.