A Case study on the treatment of cotton textile wastewater
Pamuklu tekstil atıksularının arıtılması üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 65482
  2. Yazar: ALPER TUNGA DOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
in ÖZET Yakın geçmişe kadar tarım geçerli bir geçim kaynağı idi. Fakat günümüzde endüstriyel gelişmeler sonucu ülkeler birbirlerine ürettikleri mallan satmaktadırlar. Ülkemizde özellikle pamuklu tekstil üretimi büyük miktarlarda ve yüksek kalitede yapılmaktadır. Bilindiği gibi İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde oldukça yüksek yatırımlar yeralmaktadır. Günden güne yatırımlar Denizli, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi endüstrileşmekte olan ve gelişen illerimize kaydırılmaktadır. Bu endüstrileşme ve gelişmeler beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Sınırlı kaynakların yanlış kullanımı ve çevre kirliliği, endüstrileşmekte olan illerin en önemli sorunlarıdır. Tez çalışmamdaki amacım değişik kimyasallarla, değişik arıtma teknolojileri kullanarak pamuklu tekstil atıksuları üzerinde arıtma çalışmaları yapmaktır. Yaklaşık 1995 yılının başından günümüze dek Denizli'de Gümüşsü Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin başında çalışmalarımı sürdürmekteyim. İlk olarak projenin fizibilitesini yaptım. Daha sonra yüklenici müteahhit firma mühendisleri ile birlikte laboratuar ve büro çalışmaları yaparak projeyi hazırladık. Tezimde baştan sona yaptığım tüm çalışmalardan ve deneyimlerimden bilgiler verdiğimden pamuklu tekstil sektörüne yabancı tüm girişimcilere yardımcı olacağını umuyorum. İzmir, İstanbul gibi endüstrileşmiş şehirlerimizde arıtma tesisleri oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Buna karşın Denizli'de bu sayı çok azdır. Hatta, özellikle pamuklu tekstil atıksuyunu arıtan bir arıtma tesisi yoktur. Bu nedenle projemiz bölgede çok büyük bir öneme sahip olup gerek devlet gerekse yerel yönetimden valilik tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently agriculture is conventional means of living. But today industry is developed and all country producing and exporting different goods to another countries. Nowadays especially cotton textile production is very high rate and quality in our country. As we know that in the big cities such as Istanbul, İzmir, Bursa textile invests are extremely high. Day after day new cities like Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş overindustrializing and developing. İndusrializing and developing also become some problems. Environmental pollution and wrong using of limited sources are the most important problems for this big industrial cities. The aim of my thesis is researching new technologies and treatment systems with different chemicals for cotton industry wastewater. Since beginning of 1995 I am studying in Gümüşsü Industrial Wastewater Treatment Plant Project. Firstly I made feasibility works and reports, after then made project with other engineers. So this feasibility data's will be helpful for who wants to achieve cotton textile wastewater treatment projects and works. In Izmir, Istanbul or another big cities treatment plants are installed but in Denizli currently a few plants working. Especially in cotton industry there is no treatment plant installed yet. So this project is very important for this region that government and governor of Denizli are encouraged and supported this study. I hope this project will be a model for all investors in Denizli and other cities which are going to be a cotton textile centre.