Mesane kanserli hastalarda uygulanan radikal sistektomi sırasında diseke edilen lenf nodu sayısının sağkalım üzerine etkisi
The effect of the number of dissected lymph nodes on survival during radical cystectomy in patients with bladder cancer
- Tez No: 654874
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Radikal sistektomi sırasında uygulanan lenf nodu diseksiyonunda diseke edilen lenf nodu sayısının sağkalım üzerine etkisinin araştırılması. Gereç, Yöntem: 1996-2008 yılları arasında mesane tümörü nedeniyle servisimizde radikal sistektomi, bilateral lenf nodu diseksiyonu ve üriner diversiyon uygulanan 209 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirilerek sistektomi patolojisi, pT2 ya da pT3, değişici epitel hücre histolojisine sahip, preoperatif dönemde metastaz bulgusu olmayan, neoadjuvan kemoterapi uygulanmamış, sistektomi sonrası elde edilen spesmenin patolojik incelemesinde cerrahi sınırda tümör tutulumu olmayan, en az bir lenf nodu diseke edilmiş 74 hasta çalışma kapsamına alındı. Diseke edilen lenf nodu ortanca değerine göre iki grup oluşturularak, diseke edilen lenf nodu sayısının sağkalım üzerine etkisi değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunda çıkartılan lenf nodu sayısı ortanca değeri 13 (1-41) olarak bulundu. Çıkartılan lenf nodu sayısı 12 ve altında olan hastalar 1.grup (n:36), 13 ve üzerinde olan hastalar 2.grup (n:38) olarak belirlendi. Gruplar arasında demografik veriler, preoperatif TUR-T patolojileri, sistektomi patolojileri, CIS oranları, lenf nodu tutulum oranı, adjuvan kemoterapi uygulanması açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). 1. grupta ortalama 6,17, 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to evaluate the impact of number of dissected lymph nodes during radical cystectomy to the patient survival. Material and Method: Between 1996-2008 a total of 209 patients were underwent radical cystectomy, bilateral pelvic lymph node dissection and urinary diversion at our department and all hospital records were evaluated retrospectively. The study inclusion criterions are; pT2 or pT3 pathologic stage, transitional cell carcinoma histology, no metastatic sign preoperativly, no neoadjuvant chemotheraphy, negative surgical margins after cystectomy and at least one lymph node was dissected during cystectomy. After data extraction 74 patients were met the criterions and included the study. According to the median lymph node number of all patients, 2 groups were constituted and survival functions were compared. Results: Median number of dissected lymph nodes were 13(1-41) for all patients . In patients with dissected lymph nodes 12 or less classified as first group (n:36) and 13 or more as second group (n:38). There were no difference between groups in respect of preoperative TUR-BT pathologies, cystectomy pathologies, CIS rate, lymph node involvement rate and adjuvant chemotheraphy rate (p>0,05). Mean dissected lymph nodes for 1st and 2nd group were 6,17 and 21,6 respectively (p< 0,001). In Kaplan Meier survival analyses, mean estimated overall survivals were 33,1 and 88,2 months (p:0,002) and mean estimated disease specific survivals were 48,6 and 101,8 months (p:0,049) for 1st and 2nd group respectively. Differences between groups were statistically significant. Conclusion: The dissection of lymph nodes during cystectomy as much as possible, positively effects the survival in patients with bladder cancer.