Mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi uygulanan hastalarda preoperatif CALLY indeksinin cerrahi prognozla ilişkisi
Association between the preoperative CALLY index and surgical prognosis in patients undergoing radical cystectomy for bladder cancer
  1. Tez No: 984889
  2. Yazar: ARDA MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kasa invaziv mesane kanseri (KİMK) nedeniyle radikal sistektomi uygulanan hastalarda sistemik inflamasyon, immün yanıt ve nütrisyonel durumu yansıtan CALLY indeksinin cerrahi morbidite ve mortalite üzerindeki prognostik değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2016–2025 yılları arasında açık radikal sistektomi ve ileal konduit uygulanan 288 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar preoperatif CALLY indeksi [Albümin × Lenfosit / CRP] değerlerine göre dört çeyrek gruba (Q1-Q4) ayrıldı. Cerrahi komplikasyonlar Clavien Dindo sınıflamasına göre standardize edildi. Bulgular: CALLY indeksinin en düşük olduğu Q1 grubunda toplam komplikasyon oranı %44,4 iken, en yüksek değerlere sahip Q4 grubunda bu oran %15,3 bulundu (p:0,001). Majör komplikasyonlar (Derece 3-4) düşük CALLY grubunda %20,8 ile anlamlı derecede yüksek saptandı (p:0,039). Mortalite analizinde Q1 grubunda 5 yıllık mortalite %73,0 iken, Q4 grubunda %40,5 olarak kaydedildi (p:0,014). Multivaryant analizde CALLY indeksi, postoperatif komplikasyon gelişimini öngören bağımsız ve güçlü bir risk faktörü olarak bulundu (OR: 0,961, p:0,011). Sonuç: Çalışmamız, CALLY indeksinin KİMK literatüründe hem kısa dönem cerrahi morbiditeyi hem de uzun dönem sağkalımı eş zamanlı öngörebilen özgün ve prediktif değeri yüksek bir parametre olduğunu ortaya koymaktadır. Rutin laboratuvar verileriyle kolayca hesaplanabilen bu indeks, düşük maliyeti ve yüksek ayırt edici gücüyle klinik pratikte risk sınıflaması ve kişiselleştirilmiş tedavi planlamasında kullanılmaya son derece elverişli bir enstrümandır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the prognostic significance of the CALLY index an integrated marker representing systemic inflammation, immunological response, and nutritional status, on surgical morbidity and mortality in patients undergoing radical cystectomy for muscle invasive bladder cancer (MIBC) Materials and Methods: A retrospective review was conducted on 288 patients who underwent open radical cystectomy and ileal conduit urinary diversion between 2016 and 2025. Study participants were stratified into four quartiles, from Q1 to Q4, according to preoperative CALLY index values calculated using the established formula of [Albumin × Lymphocytes / CRP]. All surgical complications were standardized in accordance with the Clavien Dindo classification system. Results: In the Q1 group, which represented the lowest CALLY index scores, the total complication rate reached 44.4 percent, while this figure significantly decreased to 15.3 percent in the Q4 group containing the highest index values (p: 0.001). Major complications, specifically Grade 3 and 4, were significantly more prevalent in the low CALLY cohort at 20.8 percent (p: 0.039). Mortality assessments indicated that the 5 year mortality rate was 73.0 percent for the Q1 group compared to 40.5 percent for the Q4 group (p: 0.014). Multivariate regression analysis confirmed the CALLY index as a strong and independent risk factor for the prediction of postoperative complication occurrence (OR: 0.961, p: 0.011). Conclusion: Our findings demonstrate that the CALLY index is an original parameter with high predictive capability within the muscle invasive bladder cancer literature, effectively forecasting both short term surgical morbidity and long term survival outcomes simultaneously. This index, which is easily derived from routine laboratory findings, represents an exceptionally practical tool for clinical risk stratification and individualized therapeutic strategies owing to its cost effectiveness and robust discriminatory performance.