Ürotelyal mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi uygulanan olgularda lokal ve sistemikrekürrensi etkileyen faktörler
Local and systemic recurrence patterns of urothelial cancer after radical cystectomy
- Tez No: 554064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Amaç: Ürotelyal mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi uygulanmış hastalarda lokal ve sistemik nüks oranları araştırdık ve lokal ve sistemik nüksler üzerine etkili prediktif faktörleri tanımlamaya çalıştık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, 1991 ile 2011 yılları arasında ürotelyal mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi uygulanan 347 hasta çalışma kapsamına alındı. Lokal nüks ve sistemik metastaz oranlarını araştırdık ve etki eden faktörleri tanımladık. Bulgular: Çalışmamızda 49 (%14,1) lokal, 96 (%27,7) sistemik ve bu olguların 17'sinde (%4,9) hem lokal hem de sistemik nüks tespit ettik. Nükse dek geçen ortalama izlem süresi lokal nüks için 14,37±13,25 (2-60) ay, sistemik metastaz için 14,43±15,72 (2-109) ay olarak bulundu (p=0,808).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: To examine the rates of local recurrence and distant metastasis after radical cystectomy for urotelial carsinoma of bladder and identify the predictive factors for local recurrence and distant metastasis. Patients and Methods: We identified a study population of 347 consecutive patients treated with radical cystectomy for urotelial carsinoma of bladder at our institution between 1991 and 2011. We examined the rates of local recurrence and distant metastasis and identified the factors influencing local recurrence and distant metastasis. Results: Local recurrence, distant metasasis and both local and distant recurrence rates were 49 (14,1%), 96 (27,7 %) and 17(4,9 %) respectively. The mean follow-up time to recurrence were found 14,37±13,25 (2-60) months and 14,43±15,72 (2-109) months for local recurrence and distant metasasis, respectively (p=0,808).