Behçet hastalarında pulmoner stiffness (sertliğinin) değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary stiffness in Behçet patients
- Tez No: 654880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSAL KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
BH'lığı her boydan arter ve venleri tutabilen sistemik bir vaskülittir. Büyük damar tutulumu BH'larının %7-49'unda aşikar bir bulgudur. vasküler tutulum prognostik önemi olan bir bulgudur. pulmoner arterin mekanik özelliklerinin invaziv olmayan yöntemlerle değerlendirilmesi subklinik sağ ventrikül yetmezliğinin ve pulmoner arter anevrizmasının erken bir belirteci olarak kullanılabilir. çalışmamızda BH'larında pulmoner arter elastisite özelliklerini değerlendirmeyive sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık. BH'larında pulmoner stiffness(sertlik) transtorasik ekokardiografi ile diastol sonu pulmoner arter çapı, sistol sonu pulmoner arter çapı, sPAB ve dPAB ölçümleri kullanarak hesaplanan pulmoner strain, pulmoner stiffness beta indeksi ve distensibilite ile değerlendirildi. çalışmaya 28 behçet olgusu ile 21 sağlıklı kontrol grubu alındı. kontrol grubuna göre behçet grubunda pulmoner arter strain ve pulmoner arter distensibilite değeri anlamlı olarak daha düşük bulundu. pulmoner arter beta indeksi ise anlamlı olarak daha yüksek bulundu. pulmoner sertliği değerlendirmede kullanılan pulmoner stiffness beta indeks ve distensibilite parametreleri üzerine en etkili bağımsız değişkenler sistol ve diastolsonu pulmoner çap ve sistolik ve diastolik arteryal basınç ölçümleridir. sonuç olarak behçet olgularında yukarıda belirtilen pulmoner sertlik değerlendirme parametrelerinden pulmoner arter strain ve pulmoner arter distensibilite değerlerini sağlıklı kontrollerden istatistiksel olarak anlamlı düşük, pulmoner arter beta indeksi değerini ise anlamlı olarak yüksek saptadık. bu sonuçlardan hareketle BH'larında erken dönemde pulmoner arter anevrizma tesbitinde ve subklinik sağ ventrikül yetmezliğinin saptanmasında pulmoner arter sertliğinin EKO ile değerlendirilmesi kullanılabilir. ancak daha çok sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
GH is a systemic vasculitis that can involve arteries and veins of all sizes. Large vessel involvement is an obvious finding in 7-49% of BD patients. vascular involvement is a prognostic finding. Evaluation of the mechanical properties of the pulmonary artery by non-invasive methods can be used as an early marker of subclinical right ventricular failure and pulmonary artery aneurysm. In our study, we aimed to evaluate the pulmonary artery elasticity characteristics in BD patients and to compare them with the healthy control group. Pulmonary stiffness in BD patients was evaluated by transthoracic echocardiography with pulmonary artery diameter at end-diastolic, end-systolic pulmonary artery diameter, pulmonary strain calculated using sPAP and dPAB measurements, pulmonary stiffness beta index and distensibility. 28 Behçet cases and 21 healthy controls were included in the study. Pulmonary artery strain and pulmonary artery distensibility values were found to be significantly lower in the Behçet group compared to the control group. and pulmonary artery beta index was found to be significantly higher. The most effective independent variables on pulmonary stiffness beta index and distensibility parameters used in evaluating pulmonary stiffness are systole and diastole, pulmonary diameter and systolic and diastolic arterial pressure measurements. As a result, we found that pulmonary artery strain and pulmonary artery distensibility values, among the pulmonary stiffness assessment parameters mentioned above, were statistically significantly lower in Behçet cases than healthy controls, and the pulmonary artery beta index value was found to be significantly higher. Based on these results, ECHO evaluation of pulmonary artery stiffness can be used to detect early pulmonary artery aneurysm and to detect subclinical right ventricular failure in BD patients. however, more studies are needed.