Behçet hastalarında pulmoner arter sertliği ile sağ ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkinin transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pulmonary artery stifness and right ventri̇cular functions in patient with behcet's diseases by transthoracic echocardiography
- Tez No: 452297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Behçet hastalığı (BH) her boyda arter ve venleri etkileyebilen sistemik bir vaskülittir. Arteriyel sertlik damar duvarının vizkoelastik özelliklerini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Bu çalışmada, asemptomatik, kardiyovasküler risk faktörü olmayan Behçet hastalarında pulmoner arter sertliği (PAS) ile sağ ventrikül (RV) fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu kriterlerine göre BH tanısı olan 40 hasta ve demografik özellikleri uyumlu 40 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş vb. klinik özellikleri belirlendi. Sağ ventrikül fonksiyonlarını etkileyebilecek diğer hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara öyküsü vb. faktörler sorgulanarak hasta ve sağlıklı kontrollerden ayrıntılı öykü alındı ve sistemik fizik muayeneleri yapıldı. Ekokardiyografik olarak sağ ve sol ventrikül fonksiyonları ile birlikte kapak fonksiyonları değerlendirildi. Ayrıca sağ ventrikül fonksiyonları için iki boyutlu, M-mode, PW (Pulsed Wave) Doppler ekokardiyografik parametreleri ölçüldü. Pulmoner arter sertliğine yönelik olarak, pulmoner kapaktan PW Doppler akım trasesi alındı. Bulgular: Gruplar, klinik ve demografik özellikler açısından benzer bulundu. Ekokardiyografik ölçümlerde; sol ventrikül (LV) sistol ve diyastol sonu çapları, interventriküler septum (IVS) ve sol ventrikül arka duvarının (LVPW) diyastolik kalınlıkları, sol atriyum (LA) çapı ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) değerleri karşılaştırılmasında gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Behçet's disease is a systemic vasculitis that can affect all sizes of arteries and veins. Arterial stiffness is a term used to describe the visco-elastic properties of vessel wall. In this study, we aimed to evaluate the relationship between pulmonary artery stiffness (PAS) and the right ventricular (RV) functions in asymptomatic Behçet's patients with no cardiovascular risk factors. Methods: We studied 40 patients who were diagnosed by the international diagnostic criteria of Behçet's disease and 40 healthy individuals who were matching demographic properties with the patients. Two groups were matched by age, gender, clinical history and other clinical features. Substantial medical history concerning the factors that can affect right ventricle diastolic function (such as medications, smoking status, other comorbities, etc.) was taken and general physical examination was carried out. The right and left ventricular functions as well as valvular functions were evaluated by using echocardiography. Also Two-dimensional, M-mode, pulsed wave (PW) Doppler echocardiographic parameters were measured for right ventricular functions. PW Doppler flow trace was obtained from the pulmonary valve with regards to pulmonary artery stiffness. Results: There was no significant difference in terms of clinical and demographic properties. No statistically significant difference was found upon comparison of the left ventricular end of systole and diastole diameters, the diastolic and systolic thicknesses of the interventricular septum (IVS) and left ventricular posterior wall (LVPW), left atrium (LA) diameter and left ventricular ejection fraction (LVEF) values (p>0.05) of the two groups.