Türk mimarlığında 2000 sonrası mimari proje yarışmalarının formsal analizi
Formal analysis of post-2000 architectural project competitions in Turkish architecture
- Tez No: 654879
- Danışmanlar: PROF. DR. TUTKU DİDEM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'de mimarlık pratiği, tarih boyunca, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik, politik dinamikleri çerçevesinde, çeşitli eğilimlerin etkisinde kalmıştır. 2000 yılı öncesi, eleştirmenler tarafından farklı alt dönemlere ayrılan Türk mimarlık sürecinin, temelde belirli akımların ya da kavramların da etkisiyle şekillendiği görülür. Daha çoğulcu bir mimarlık ortamından bahsedebileceğimiz 2000 yılı sonrasında ise, tekil bir akımdan ya da kavramdan öte, -çağın ruhuna da paralel olarak- çok daha kısa süreli görsel / imgesel eğilimlerin mimarlık pratiğini yönlendirdiğini söylemek mümkündür. Yarışmalar bir ülkedeki mimari tasarım ve hizmet kalitesini yansıtan, güncel mimari eğilimlerin de net olarak gözlemlenebildiği ortamlardır. Dolayısıyla mimari proje yarışmalarının incelenmesiyle elde edilecek bulgular, Türk mimarlık ortamının bugünü ve gelecekteki gelişimi açısından değerli bilgiler barındırmaktadır. Tez çalışmasında temel olarak 2000 yılı sonrasında açılmış ve sonuçlandırılmış olan tüm mimari proje yarışmalarının dökümü yapılarak analitik bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılacaktır. Hedef, yarışmalarda 2000 yılı sonrasındaki formsal yaklaşımların bir okumasını yapmak; Türk Mimarlık ortamındaki farklı dönemlere ya da farklı yapı tipolojilerine ilişkin benzerlik ve farklılıkların çapraz okumalarıyla çıkarsamalara gidebilmektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, architectural practice is impressed by various trends of the era within the frameworks of socio-cultural, economic and political dynamics. It is seen that the Turkish architectural process, which was divided into different subperiods by critics until 2000, is basically shaped under the effects of certain movements or concepts. However, after 2000s, when a more pluralistic architectural environment is of concern, it is possible to state that shorter visual / imaginary trends have been leading architectural practice –in parallel with the spirit of the era– beyond a single trend or concept. Competitions are important settings where quality of architectural design and service are reflected and contemporary architectural trends are clearly observed. Therefore, the findings acquired by examining architectural design competitions contain valuable information on the contemporary situation and further development of the Turkish architectural environment. Hence, in this study, it is aimed to develop an analytical perspective by itemizing all architectural design competitions held and concluded after 2000. Accordingly, it is expected that this study will contribute to literature by inquiring formal approaches after 2000 and conducting cross-readings on similarities and differences of various periods of the Turkish architectural environment and building typology.