Sosyal medya kullanımı ve boş zaman yönetimi ilişkisinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
An investigation of the relationship of social media use and leisure time management: A research on university students
- Tez No: 654896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ER, DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıkları ve boş zaman yönetimleri ilişkisini bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre incelenmesidir. Öğrencilerin sosyal medya kullanımlarının boş zamanlarını yönetmesinde ki rolünün değerlendirilmesi araştırmanın bir diğer amacıdır. Çalışmanın evrenini üniversite öğrencileri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler (n=607) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; 41 sorudan oluşan öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeyini belirlemeye yönelik Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), öğrencilerin boş zaman yönetiminin değerlendirilmesine yönelik görüşlerini ölçmek amacıyla 15 maddeden oluşan Boş Zaman Yönetimi Ölçeği (BZYÖ) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada veriler şekilsel olarak incelenirken, ikinci aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmış, üçüncü ve son aşamada ise verilere Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeyleri ve boş zaman yönetimi ölçekleri alt boyutlarında cinsiyet, yaş, ders başarı durumu, sosyal medya kullanım yılı, günlük sosyal medya kullanım süresi, haftalık boş zaman süresinin yeterliliği ve boş zamanları değerlendirmekte güçlük çekme değişkenlerinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is the study of the relationship between social media addiction and leisure management of university students according to sociodemographic characteristics of individuals. Another aim of the research is to evaluate the role of students in managing their social media use in their leisure time. While the population of the study is composed of university students, the sample is made up of students (n = 607) who study at Karamanoğlu Mehmetbey University and are determined with the appropriate sampling method. In collecting the data of the study; The Social Media Addiction Scale (SMDS), which consists of 41 questions, to determine the social media addiction level of the students, the Leisure Time Management Scale (BZYÖ), which consists of 15 items, and the socio-demographic information form, were used to measure students' views on evaluating their leisure time management. In the statistical analysis of the data, the data were examined formally at the first stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined in the second stage, and the Kolmogorov Smirnov test was applied to the data in the third and last stage. As a result of the analysis, it was determined that the data were suitable for parametric test conditions. When the results obtained from the study are examined, a significant difference in the social media addiction levels of the participants and the sub-dimensions of leisure management scales in the variables of gender, age, academic success, years of social media usage, daily social media usage time, sufficiency of weekly free time and having difficulty in evaluating leisure time. It has been found to show.