Euro krizinin PIIGS ülkelerinin ekonomik büyümesine etkisi
The effect of the Euro crisis on the economic growth of PIGIG countries
  1. Tez No: 654895
  2. Yazar: ORHAN NOVRUZOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DENİZ KARAKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Avrupa Borç ve Bankacılık Krizi, kısaca PIIGS adı verilen, Portekiz, İtalya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya ülkelerini derinden etkileyen bir krizdir. Bu ülkelerin ortak birimi sistemine girişi sırasında mevcut olan veya daha sonra oluşan makroekonomik kırılganlıkların yanında, Küresel Finansal Krizi'n Avrupa'ya taşması sonucunda ortaya çıkmıştır. Kısaca söz konusu PIIGS ülkelerinin mali ve makroekonomik problemlerinin bileşimi olarak nitelenmektedir. Yunanistan, İtalya ve Portekiz'de oluşan kriz kamu sektöründen, İrlanda ve İspanya'da ise bankacılık sektöründen kaynaklanmaktadır. PIIGS ülkelerinin farklı mali ve makroekonomik problemleri olmasına rağmen, bu ülkelerin ortak sıkıntısı yüksek kamu borç düzeyidir. Bu çalışmada Euro Krizi'nin PIIGS ülkelerinin ekonomik büyümesine etkisi ve bu süreçte hangi mali tedbirlerin alındığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Debt and Banking Crisis is a crisis that severely affected the countries shortly known as PIIGS, i.e, Portugal, Italy, Ireland, Greece and Spain. It has arisen from the global financial crisis spread to Europe, as well as the macroeconomic inherited vulnerabilities of joining to monetary union or afterward. Briefly, it is described as the combination of the financial and macroeconomic problems of the PIIGS countries. The crisis originated from the public sector in Greece, Italy and Portugal, and the banking sector in Ireland and Spain. Although PIIGS countries have different financial and macroeconomic problems, the common problem of these countries is high public debt levels. This study examines the impact of the Euro Crisis on the economic growth of PIIGS countries and the financial measures taken.