Antalya körfezi ve yakın çevresinde aletsel dönemde oluşmuş depremlerin tektonizma ile ilişkisi
The relationship between tectonism and earthquakes occurred during instrumental period in Antalya gulf (basin) and its surroundings
  1. Tez No: 654921
  2. Yazar: EMİNE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖZAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yer alan 35º-37º K paralelleri ile 30º-31º D meridyenleri arasında sınırlandırılmış bölge için M.Ö. 141 – M.S. 2019 yıllarını kapsayan zaman diliminde oluşan deprem verileri Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Antalya Körfezi ve çevresinin sismik aktivitesi değerlendirilerek depremlerin yoğunluk oluşturduğu bölgeler belirlenmiştir. Meydana gelen depremlerin episantr değerleri ve büyüklüğü gibi parametreler incelenmiştir. Parametreler değerlendirilip, ilgili grafikler elde edilmiştir. Geçmiş çalışmalarda belirlenmiş olan faylar ve deprem kataloğundan elde edilen veriler arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Antalya Körfezi ve çevresinde meydana gelen depremlerin yıllara, derinliklerine ve büyüklüklerine göre dağılımları incelenmiştir. 3704 deprem verisi değerlendirildiğinde Antalya Havzası'nda meydana gelen depremlerin dağılımları belirli bir düzen içinde olmayıp genel olarak dağınık şekilde olduğu gözlenmiştir. Bölgenin sismisitesi incelendiğinde bölgedeki meydana gelen depremlerin %84'ünün sığ odaklı depremler olduğu anlaşılmıştır. Doğu Akdeniz tektonizmasının şekillenmesinde Nubia Levhası, Avrasya Levhası ve Arabistan Levhası'nın yerdeğiştirmesi etkili olmuştur. Antalya Körfezi nin güneyinde yer alan Helenik (Ege) ve Kıbrıs Yayları çevresinde sismik aktivite daha fazla olduğu belirlenmiştir. Antalya Körfezi ve çevresindeki batimetrik yükselti kıyıdan Anaximander Deniz Dağı ve Florence Yükselimi'ne doğru yükseldiği gözlemlenmiştir. Bölgede yer alan hâkim fay çeşidinin doğrultu atımlı faylanma olduğu görülmektedir Antalya Fay Zonu olarak adlandırılan bölgede ise normal fayların olduğu gözlenen diğer sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The earthquake data, which belongs to earthquakes occurred between 141 BC and 2019 AD, have been digitized by using Geographical Information Systems (GIS) methods and its applications, for the region bounded between 35°- 37° N parallels and 30°- 31° E meridians in East Mediterranean region. Seismic activity of Antalya Gulf and its surroundings has been evaluated to determine the regions where earthquakes were intense. Parameters such as epicenter values and magnitude of earthquakes were analyzed and graphs were obtained from these parameters. The relationship between the faults determined in previous studies and the data obtained from the earthquake catalog has been tried to revealed. The distribution of earthquakes that occurred in Antalya Gulf and its surroundings were examined by years depths and magnitudes. When 3704 earthquake data were evaluated, it was observed that the distribution of earthquakes in the Antalya Basin was not in a certain order, but was generally dispersed. Examinations on seismicity of the region states that 84% of the earthquakes occurred in the region were shallow-oriented earthquakes. The displacement of the Nubia Plate, the Eurasian Plate and the Arabian Plate has been effective in shaping the Eastern Mediterranean tectonism. Higher seismic activity has been determined around the Hellenic – Cyprus Arcs which are located at southern side of Antalya Gulf. It has been observed that the bathymetric elevation of Antalya Gulf and its surroundings rises from the shore to the Anaximander Sea Mountain and Florence Rise. It is seen that dominant fault type in the area is strike slip. Normal faults in the region called Antalya Fault Zone are the other results during this study.