Doğrusal katılaştırılmış alüminyum 7075 alaşımının mikroyapı, mekanik ve ısıl özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the microstructure, mechanic and thermal properties of directionally solidified aluminium 7075 alloy
  1. Tez No: 654920
  2. Yazar: EMEL NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇADIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alüminyum esaslı 7075 alaşımı, vakumlu eritme ve döküm fırınları kullanılarak hazırlandı. Üretilen numuneler sabit sıcaklık gradyenti (G=8.1 K/mm) ve 8.3-166.0 m/s arasında değişen katılaştırma hızlarında (V) Bridgman tipi fırında doğrusal olarak katılaştırıldı. Çekilen fotoğraflardan dendritik mesafeler (1, 2) ölçüldü. Numunelerin mikrosertlik (HV), maksimum çekme dayanımı (uts) ve akma dayanımı (y) değerleri her bir katılaştırma hızı (V) için belirlendi. Dendritik mesafeler, mikrosertlik, maksimum çekme dayanımı ve akma dayanımının katılaştırma hızına bağımlılıkları doğrusal regresyon analizi ile tespit edildi. Bu sonuçlara göre, V değerlerinin artmasıyla dendritik kol mesafelerinin azaldığı, buna karşın HV, uts ve y değerlerinin arttığı tespit edildi. Çekme deneylerinden elde edilen verilerin güvenilir olduğunun teyit edilmesi için numunelerin kopma yüzey analizleri de yapıldı. Çalışılan alaşımın ısıl iletkenliği 323-723 K sıcaklık aralığında karşılaştırmalı kesik çubuk yöntemi kullanılarak ölçüldü ve artan sıcaklık ile azaldığı belirlendi. Ayrıca, DSC analizi vasıtasıyla katı-sıvı dönüşüm esnasında entalpi ve öz ısı değerleri de hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aluminum based 7075 alloy has been prepared by using a vacuum melting and hot filling furnaces. The produced samples were directional solidified in Bridgman type furnace at constant temperature gradient (G=8.1 K/mm) and solidification rates (V) varying between 8.3-166.0 μm/s. Dendritic spacing (1, 2) were measured from taken photographs. Microhardness (HV), ultimate tensile strength (uts) and yield strength (y) values of samples were determined for each V value. The dependencies of dendritic spacings, microhardness, ultimate tensile strength and yield strength on the solidification rate were determined by linear regression analysis. According to these results, it was found that the dendritic arm spacings decreased with the increasing the values of V, whereas HV, uts and y values increased. In order to confirm that the data obtained from the tensile tests are reliable, the fracture surface analyses of the samples were also performed. The thermal conductivity of the studied alloy was measured using the comparative cut bar method in the temperature range of 323-723 K and it was determined that it decreases with increasing temperature. In addition, enthalpy (H) and specific heat (CP) values during solid-liquid transformation were calculated by DSC analysis.