Design of a control system for a cogeneration plant boiler
Kojenarasyon tesisi kazan ünitesi kontrol sistemi tasarımı
  1. Tez No: 65494
  2. Yazar: AHMET HARTOKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Gerek dünyada, gerekse ülkemizde kojenerasyon tesislerinin sayısı giderek yükselen bir hızla artmaktadır. Özellikle ülkemizde, enerji şebekesindeki kötü şartlar ve enerji sektörünün içerisinde bulunduğu belirsizlik sebebiyle, kojenerasyon sistemleri faydalı birer çözüm haline gelmektedir. Bir kojenerasyon sisteminde hem elektrik, hem de buhar üretilebilir. Buhar üretimi, türbinin egzost gazım ısı kaynağı olarak kullanan ve bu yüzden atık ısı kazanları olarak adlandırılan kazanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma gerçek hayatta çalışan bir atık ısı kazan kontrol sistemine dayanmakta, sistemin tüm bölümleri ile ilgili özet bilgi açıklamakta, ve düzenli bir çalışma için çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The number of the cogeneration systems increases rapidly day by day, both in our country and in the rest of the world. Especially in our country, because of some unpredictable events in energy sector and the insufficiency of the electricity distribution network, cogeneration plants are helpful solutions. In a cogeneration system, both steam and electricity can be produced. By using the turbine's flue gas, a boiler called“waste heat recovery boiler”can accomplish this job. This thesis depends on a real time applied project which controls a waste heat recovery boiler, gives a brief summary of these systems' working principles and advises some solutions for a proper operation.