Development of industrial buildings
Sanayi yapılarının gelişimi
- Tez No: 65495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK ARKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
IV ÖZET Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yansından sonra, yeni enerji kaynaklarının gelişmesi ve sanayide kullanılması, içten patlamalı motorun keşfi, Patrick GEDDES' in“ Neo Technic Era ”(Yeni Teknik Dönem) adını verdiği yeni bir dönemi oluşturmuştur. Bu dönemde sanayileşme olgusu çok daha farklı boyutlara ulaşmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra, bugünün gelişmekte olan ülkelerinde sanayileşmenin ülke düzeyinde birçok soruna çözüm getirebileceği kanısı yaygınlaştı. Bunlar ekonomik kalkınma hızının artırılması, yaşam standartlımı yükseltilmesi, yeni iş olanaklarının sağlanması, v.b. gibi çözüm bekleyen sorunlardı. Hatta bu kanı, bazı ülke liderleri için ülke sorunlarına çözüm getirmede tek çıkış yolu olarak göründü. Ülkemizde de sanayileşme ve hızlı kentleşme olgusunu, gelişmekte olan bir ülke olarak aynı çizgide izlememiz mümkündür. Kabaca, İkinci Dünya Savaşını izleyen yıllarda, dışa açılma politikası paralelinde hızlı sanayileşmeyi görmekteyiz. 1960 sonrası, planlı kalkınma adı verilen dönem ile sanayi teşvik edilmiştir. Son on yıllık dönemde, Türkiye'nin kalkınma sorunları, daha çok üzerinde durulan konular olmuştur. Ekonomik kalkınmanın çok yönlülüğü bilinmektedir. Kalkınma toplumun refahını ve sosyal değişmesini içine almaktadır. Diğer taraftan ekonomik kalkınmada etkili faktör olan sanayileşme, bu süreçte gerek amaç gerekse araç olarak toplumun refahım ve sosyal değişmesini oluşturan bir mahiyet kazanmıştır.Sanayi Devrimi ile birlikte, üretim eylemini barındıran bir yapı türü olarak sanayi yapılarının da bir evrimi vardır. Sanayi yapılan sanayi devrimi ile birlikte, yeni bir işlev ve yeni bir toplumsal içerikle ortaya çıkmıştır. Tarihsel dönemlerin çoğunda, altyapının doğurduğu gereksinmelerin, üst yapıya yansıdığını görmekteyiz. Bunlar özümlenip, kendilerinin karşılığı olan biçimler çıkana kadar bir önceki aşamanın biçimleri kullanılır. Aslında biçimlerin tutucu yönelmeleri ile özlerin yöneltmeleri genel insan eylemidir. Sanayi yapılarında da bu görülür. Bazen yeni gereksinmeler eski biçimler ile karşılanmıştır. Sanayi devrimi yeni malzemeler sunmuştur. Bunlar sanayi yapılarında ve her alanda kullanılmıştır. Dökme demir ve cam ilk dönem malzemeleridir. İlk sanayi devriminin etkileri, yaşandığı ülkelerin dışında onlarca yıllık bir süreden sonra duyulmuştur. İkinci sanayi devriminde bu süre kısalmıştır. 1980' den sonraki yıllarda bu devrimi simgeleyen ürünler eş zamanlı olarak, endüstrileşme düzeyi ne olursa olsun her ülkede yayılmıştır. Bu ikinci akım üretimi veri olarak almamaktadır. Üretim tarzı sorunu gündemin merkezindedir. Onyedinci yüzyılın ikinci yarısında başlayan sanayileşme Avrupa'da ve dünyada birtakım devrimlere sebeb olmuştur. Ancak o dönemde Osmanlı İmparatorluğu buna ayak uyduramadığı görülmektedir. Cumhuriyet döneminde ve sonrasında birtakım planlı çalışmalar yapılmıştır. Ancak sanayileşmenin yine de istenen düzeye gelmediği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı günümüz Türkiye'sinde sanayi yapılarını global etkiler ışığında incelemek, Osmanlı döneminde ve yalan geçmişte sağlanamayan parelelliğin bugün olup olamayacağını saptamak olacaktır. Yeni dönemde Türkiye'nin sanayi yapılan yönünden yerini bulmak ise diğer bir amaçtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use and improvement of the new energy sources in the industry and the invention of the internal explosion engine formate the Neo Technic Era, as named by Patrick GEDDES, after the second half of the 19th“ Century. The industrialization concept has reached out to broader dimensions in this period. Especially after the World War II, the belief of industrialization being a solution to various problems in the contemporary developing countries at the state level has been valid. These have been problems such as the boom of economical development, rising of the living standards and the provision new job facilities. This belief, for the leaders of some countries, has seemed to be the only way for solving the state problems.And this belief has appealed to some leaders to be only solution for nation-wide problems. It is also possible to trace the industrialization and urbanization movement on the same course in Turkey as a developing country. Roughly, we see the industrialization as a result of extroversiry policy in the years following the World War II. Industry is encouraged after 1960 during the period named planned development. The development problems of Turkey have been the main subject for the recent years. It is known that economical development is multidirectional. Development covers both the comfort and the social change of the society. On the other hand industrialization is the main effective factor in economic development. Even so that industrialization has got an identification that causes the change of the comfort and social life of the community.m The industrial buildings also have an evolution along with the industrial”revolution as being buildings that contain the production activity. The industrial buildings have came out with a new function and social content in the industrial revolution. The requirements of the substructure is reflected on the structure throughout different periods of history.The forms of the previous period are used until these new requirements are evaluated corresponding forms are created. Actually ' The contradiction between the conservative inclinations of the forms and the self-direction is the general human activity.' This is also witnessed on the industrial buildings. Sometimes new requirements are met by the old forms. The industrial revolution has introduced new materials. These are used in industrial buildings and other fields. The casted iron and glass etc. are the first term materials. The effects of the first industrial revolution have been experienced in the other countries after decades than those that actually generated the revolution. This period is shortened in the second industrial revolution. The products that symbolize this revolution spread over all the countries simultaneously time in 1980s regardless of the industrialization level. This second trend does not treat production as a data. Type of production is center of agenda. The industrialization that has started in the second half of the 17th" Century has caused a revolution in Europe and all over the world. However, it is known that the industrialization has not reached out the required level. To observe the industrial buildings in Turkey today under the light of global effects will let us see whether there is a parallelism or not with the other industrialized countries, an opportunity neglected in the Ottoman period and recently. Another aim is to find the place of Turkey in the aspect of industrial buildings.