Investigation on the strengh of joints, welded by rutile, basic and solid wire electrodes
Rutil, bazik elektrodları ve gözaltı teli ile yapılan kaynak dikişlerinin mukavemetlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 65493
  2. Yazar: AKIN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada rutil, bazik elektrodlarla ve gazaltı kaynağı ile yapılan kaynak dikişlerinin statik ve dinamik mukavemetleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kaynak teknolojisi, bir çok alanda yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bütün dünyada hızlı bir şekilde gelişen ve sanayinin her dalında uygulanan kaynak teknoljisinin son yıllarda, ülkemizdeki gelişimi çok hızlı olmuştur. Kaynak işleminin doğru tatbik edilmesinde seçilen kaynak yönteminin yanında dolgu maddeleri de çok önemli bir rol oynamaktadır. Dolgu maddeleri günümüze kadar önemli bir gelişim göstermiştir, şu an kullanılan çok değişik tipte ve çapta dolgu maddeleri bulmak mümkündür. Ülkemizde en çok kullanılan yöntem rutil ve bazik örtülü elektrod kullanılarak yapılan elektrik ark kaynağı yöntemidir. Bunun yanında koruyucu gazaltı MIG/MAG kaynak yöntemi ülkemizde son zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Koruyucu gazaltı kaynağı MIG/MAG yönteminin çok büyük avantajları olması sebebi ile bu alana geçişin hızlandırılması ve öneminin anlatılması gerekir. Mukavemetin yüksek olması istendiği yerlerde bazik örtülü elektrodların kullanıldığı bilinmektedir, fakat gazaltı kaynak yöntemi ile yapılan birleştirmelerin de yaklaşık aynı sonucu verdiğinden gelişmiş ülkelerde bu yöntem tercih edilmektedir. Bu çalışmada rutil ve bazik elektrodlar ve gazaltı teli ile yapılan kaynak bağlantıların mukavemetlerim inceleyip aralarında mukayese yapabilmek için çekme, çentik darbe ve sertlik deneyleri için numuneler hazırlanmıştır. Numuneler birleştirme ve kaynak metalinden hazırlanmıştır. Kaynak hatalarının olup olmadığım gözlemek için röntgenleri çekilmiştir, kaynak hatası olmadığı görüldükten sonra deneylere geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study strength of welding operation done by rutile, basic coated electrodes and solid wire was searched by comparision. Welding technology is an important and common process in a broad range of industrial production. The welding technology which is implemented all the industries has developed rapidly in the world and as well as in our country. For correct application of the welding operation beside the prefered welding system the filling materials also have a very important role. The filling materials pass through various development stages till today, but now it is possible to find in different kinds and diameters of filling materials that are being used. In our country the most common welding system is electric arc welding in which the Rutile and Basic coated electrodes are used, nevertheless MIG/MAG protective gas welding system is nowadays started to being used. The protective gas welding system MIG/MAG has many advantages therefore more studies have to be performed and the importance of this system must be explained. Generally in our country basic coated electrodes are being used where high strength is required. However, in developed countries protective gas welding method, which maintain approximately the same strength, is prefered instead of basic coated electrodes. In mis study the specimens are prepared for investigating and comparing the strength parametere with tensile, notch impact and hardness tests of joints welded by rutile, basic coated electrodes and solid wire. The specimens made of either welded joints or weld metal. After preparing the specimens, radiographic inspection was done to observe the welding obstacles; as no welding defect was found, tests were started.