Transrektal ultrasonografi kılavuzluğunda prostatbiyopsisinde lokal anestezi için kullanılan üç farklıajanın ağrı üzerine olan etkilerinin randomizekontrollü karşılaştırılması
Randomized controlled comprasion of three different agent used for local anaesthesia during transrectal ultrasound-guided prostate biopsy for pain
  1. Tez No: 654943
  2. Yazar: SİNAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, TRUS kılavuzluğunda prostat biyopsisi alınan 160 hastada lokal anestezi için kullandığımız üç farklı anestezik ajanın ağrı üzerine olan etkilerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012-Mayıs 2012 tarihleri arasında 160 hasta randomize edilerek 40 kişiden oluşan 4 gruba ayrıldı; anestezi kullanılmayan grup (Grup 1), lidokain kullanılan grup (Grup 2), levobupivakain kullanılan grup (Grup 3) ve bupivakain kullanılan (Grup 4). Hastalardan TRUS eşliğinde 12 kor prostat biyopsisi alındı. Her grupta ağrı skorları vizüel analog skala (VAS) kullanılarak ölçüldü. Lokal anestezik ajanın uygulanması sırasındaki (VAS 1), biyopsi sırasındaki (VAS 2), biyopsiden hemen sonraki (VAS 3) ve biyopsiden 1 saat sonraki (VAS 4) ağrı skorları değerlendirildi. VAS 1 skoru anestezik ajan enjeksiyonu yapılmayan grup 1'de bulunmamaktadır. Komplikasyonlar kaydedilip gruplar arasındaki farkların istatistiksel olarak karşılaştırılması yapıldı. Bulgular: Dört grubun ortalama yaşları, PSA değerleri, prostat hacimleri, eğitim düzeyleri, rektal tuşe bulguları ve patoloji sonuçları arasında anlamlı bir fark yoktu. VAS 1 için gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. VAS 2 için anestezi uygulanan her 3 gruptaki ağrı skorları anestezi uygulanmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. Anestezi uygulanan grupların VAS 2 açısından birbirlerine istatistiksel olarak bir üstünlükleri yoktu. VAS 3 skorları grup 2 ve grup 3'te anestezi uygulanmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. Anestezi uygulanan grupların VAS 3 açısından birbirlerine istatistiksel olarak bir üstünlükleri yoktu. VAS 4 skorları grup 3'te anestezi uygulanmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. Anestezi uygulanan gruplar için VAS 4'te grup 3'ün skorları grup 4'ten anlamlı olarak daha düşük bulundu. Grupların kendi aralarında ve ikili karşılaştırmalarında komplikasyonlar açısından anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Kullandığımız üç lokal anestetik ajanın da yapılan prostat biyopsisi sırasında oluşan ağrıları etkili bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Ağrı değerlendirmesinin yapıldığı üç aşamada da kontrol grubuna göre ağrı skorlarını anlamlı şekilde azaltan levobupivakainin bu üç ajan içinde bir parça öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we compared the efficiency of 3 different agent used for local anaesthesia in 160 patients underwent transrectal ultrasound-guided prostate biopsy, for pain. Material and Method: TRUS guided 12 core prostate biopsy were performed on 160 suitable patients with the study criteria between October 2012–May 2012. Patients were randomized to 4 groups each containing 40 patients. The groups were, group 1: no anesthesia, group 2: periprostatic blockage with lidocaine, group 3: periprostatic blockage with bupivacaine, group 4: periprostatic blockage with levobupivacaine. In each group, pain scores were measured with using of visual analog scala (VAS). Pain scores were evaluated during the injection of anesthetic agent (VAS 1), during the biopsy procedure (VAS 2), just after the biopsy procedure (VAS 3) and 1 hour after the biopsy procedure (VAS 4). Because of no injection of anesthetic agent, there is no VAS 1 score for group 1. Complications were noted and differences between groups were statistically compared. Results: There were no statistically significant differences between four groups in terms of mean age, PSA values, prostate volumes, education levels, results of digital rectal exams and pathology. There were no statistically significant differences between anesthesia administered groups for VAS 1 scores. Statistically significant differences were determined between groups for VAS 2 scores. VAS 2 pain scores of each anesthesia administered groups were significantly lower than the pain scores of no anesthesia group. There was no statistically significant differences between anesthesia administered groups for VAS 2 scores. VAS 3 scores of group 2 and group 3 were significantly lower than the VAS 3 scores of no anesthetic group. There were no statistically significant differences between anesthesia administered groups for VAS 3. VAS 4 scores of group 3 were significantly lower than the VAS 4 scores of no anesthetic group. In anesthesia administered groups, scores of group 3 were significantly lower than the scores of group 4 for VAS 4 scores. There were no statistically significant differences in terms of the complications between groups and their double compares. Conclusion: It is shown that all local anesthesic agents used in this study effectively decreased the pain occured during the biopsy procedure. In each 3 step in pain measured only levobupivacaine significantly decreased the pain scores according to the control group so levobupivacaine stands out from the other agents in decreasing pain.