Covid-19 pandemi sürecinin spor bilimleri öğrencilerinde fiziksel aktivite ve yaşam kalitesine etkisi
The effects of the covid - 19 pandemic process on the physical activity and life quality of sports sciences students
  1. Tez No: 654944
  2. Yazar: SETENAY TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemi döneminde Türkiye'de Spor Bilimleri alanında eğitim gören öğrencilerinin fiziksel aktivite ve yaşam kalite düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için gerekli izinler alınarak, Türkiye genelinde dijital ortamda hazırlanan anket formları aracılığıyla 224 erkek ve 190 kadın olmak üzere toplamda 414 spor bilimci öğrenciye ulaşım sağlanmıştır. Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi IPAQ kısa formunun Türkçe versiyonu ile belirlenmiş, yaşam kalitelerini değerlendirmek için ise SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Fiziksel aktivite ve cinsiyet değişkenleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ki kare testi, cinsiyet değişkenine göre yaşam kalitesi alt boyutlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, okuduğu bölüm ve sınıf değişkenine göre yapılan analizlerde gözlenen değişken gruplarında kruskal wallis testi kullanılmıştır. Aktivite düzeyinin yaşam kalitesi alt boyutları arasındaki farkın belirlenmesi için tek yönlü manova analizi yapılmıştır. Gruplar arasındaki farkın nereden kaynaklandığının belirlenebilmesi için ise tukey analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, yaşam kalitesi ölçeğinin dört alt boyutunda cinsiyete bağlı anlamlı farkın olduğu, öğrencilerin uzmanlaştıkları alan ve sınıf seviyelerine göre hiçbir alt boyutta anlamlı farkın olmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet ve fiziksel aktivite düzeyinde bir ilişkinin olduğu, kadın öğrencilerin pandemi döneminde daha inaktif eğilimde olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesi üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey was to examine the levels of physical activity and life quality of Sports Sciences students in Turkey during the Covid-19 pandemic. In order to achieve this objective, necessary authorizations were secured and the survey was conducted by using surveys forms prepared in a digital environment and a total population of 414 students was reached in Turkey, including 224 male and 190 female students was reached. Turkish version of IPAQ short form was used to detremine the physical activity levels of the students whereas SF 36 life quality questionnaire was used to evaluate their life quality. Package SPSS was used for the analysis of the data obtained. Chi-Square test was used to establish the relationship between the physical activity and gender variables. Independant Sampling T Test was used for the comparisons of life quality sub dimensions according to the gender variable. Kruskal Wallis test was used for the variable groups observed during the surveys according to the section and grade variables. While single way Manova analysis was conducted to determine the difference between the activity level and life quality sub dimensions. Tukey analysis was used to be able to determine the origin of the differences between the groups. A significant difference was observed at four sub dimensions of the life quality scale according to gender whereas no meaningful difference was observed at any sub dimensions according to the area of specialisation and grade. A relationship was determined between gender and physical activity as the female students were observed to have a greater inactivity tendency during the pandemic. On the other hand, a significant effect on life quality was determined according to physical activity levels.