Ailevi akdeniz ateşinde kolşisin tedavisinin büyüme üzerine etkisi
The effect of colchicine on physical growth in children with familial mediterranean fever
- Tez No: 654942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni tanı almış prepubertel Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) hastalarının tanı anı ve takibi süresince büyüme parametrelerini izleyerek kolşisinin fiziksel gelişim üzerine etkilerini araştırmaktır. Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji Onkoloji, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyük Çocuk Klinikleri ve Nefroloji Bölümünde takip edilerek anamnez, klinik ve laboratuvar bulguları ile AAA tanısı almış 61 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir, ancak 10 hasta puberteye girdiği için çalışmadan çıkarılmıştır. Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı Yalçınkaya ve arkadaşlarının tanımladıkları yeni tanı kriterleri esas alınarak konulmuştur. Çalışma kapsamına alınan hastaların altı ay ara ile hastalık aktivitesi, atak sıklığı, ilaç düzeyi, kontrolde yapılan laboratuvar incelemeleri, standart bir stadiometreyle ölçülmüş olan boy ve ağırlıkları kayıt edilmiştir; boy ve ağırlık SDS' leri (Z- skoru) belirlenerek, büyüme hızları saptanmıştır. Bütün ölçüm ve değerlendirmeler 51 prepubertel hasta üzerinden yapılmıştır. Hastaların 22' si (%43,1) erkek, 29' u (%56,9) kız olup hastalığın başlangıç yaşı 5 (1-10) yıl, tanı ve tedaviye başlama yaşı 6,4 (1,3-11) yıl idi. Hastalık şiddeti Tel Hashomer skorlamasına göre 7 (4-10) idi. Çalışmamızda ataklar sırasında en sık görülen şikayetler sırası ile karın ağrısı (%86,3), ateş (%84,3), artrit/ artralji (%60,8) ve göğüs ağrısı (%19,6) idi. Hastaların hepsine genetik inceleme yapıldığı ve 2 hasta haricinde hepsinde 2 mutasyon olduğu saptandı. En sık görülen mutasyon M694V (%64,5) idi ve bunu M680I (%10,8) mutasyonu izlemekte idi. M694V homozigot mutasyonu olanlarda hastalık şiddetinin daha yüksek olduğu ancak atak sıklıklarının artmadığı bulundu. Çalışmamızda 51 prepubertel hastanın tanı anı ve 1 yıllık takip ve tedavileri sonucundaki boy ve ağırlık değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir artış bulundu (p0,05). Atak dışı dönemde akut faz reaktan değerlerinin ortalamaya bakıldığında negatifleştiği görüldü. Atak dışı akut faz reaktan değerleri pozitif olarak kalsa da boydaki uzamanın anlamlı bir artış gösterdiği, ancak atağı olanlarda, atak dışı akut faz reaktanları normale dönse bile ağırlık artışının anlamlı olmadığı saptandı. Hastaların almakta oldukları kolşisin dozu vücut ağırlıklarına ve vücut yüzeylerine göre ortalama 0,03±0,02 mg/kg/gün, 0,98±0,045 mg/m2/gün idi. Atağı olan ve olmayan hastaların aldıkları ortalama kolşisin dozları aynıydı. Hastalık şiddetinin büyümeyi etkilemediği görüldü. Kolşisinin büyüme üzerine olumlu etkisi olduğu; hastaların hem boylarının uzamasını hem de ağırlıklarının artmasını sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was aimed for evaluate the effects of colchicine on physical development of children with familial Mediterranean fever (FMF). This study comprised 61 prepubertal patients with a diagnosis of FMF followed by nephrology, rheumatology department of our hospital, The diagnosis of FMF was based on the describing of new diagnostic criteria by Yalcinkaya and colleagues. In the study, patients' disease activity, attack frequency, colchicine dose, laboratory studies of control, height and weight which measured with standard stadiometre were recorded. Growth rates detected by determining the height and weight SDS 's (Z-score) with an interval of six months. 10 patients were excluded from the study for the entry into puberty All measurements and evaluations were made on 51 patients prepuberty. Patients, 22 (43.1%) were male and 29 (n = 56.9) were female with age of disase onset 5 (1-10) years, age of diagnosis and onset of therapy, 6.4 (1.3 to 11) years. According to Tel Hashomer criteria, severity score of the disease was 7 (4-10). The most common complaints were abdominal pain (86.3%), fever (84.3%), arthritis / arthralgia (60.8%) and chest pain (19.6%). Genetic analysis was performed in all patients and 45 patients had 2 mutations. M694V (64.5%) was the most comman mutation and followed by M680I (10.8%) mutation. Disease severity scores were higher patients with M694V homozygous, but frequency of the attacks were not different others. When compered of height and weight of the patiens at the beginning and at the one year of colchicine treatment a significant increase was found (p 0.05). Also height gain was not affected from elevated acute phase reactans at the attack free period, weight gain did. Body weight and body surface of the patients receiving doses of colchicine were averaged 0.03 ± 0.02 mg / kg / day was 0.98 ± 0.045 mg/m2. Colchicine dose was the same in patients with or without any attack. In this study we found that colchicine had a beneficial effect on growth; shown to increase both the weight and height of patients.