Mersin üniversitesi için akıllı park sisteminin tasarım ve uygulaması
Design and implementation of smart parking system for Mersin University
  1. Tez No: 654956
  2. Yazar: ERDEM UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ELEWI, DOÇ. DR. ERDİNÇ AVAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde motorlu taşıt sayısındaki artış ve yeterli sayıda park alanının bulunmaması özellikle büyükşehirlerde park yeri aramada hem zaman kaybına neden olmakta hem de yakıt tüketimini arttırmaktadır. Bunun sonucunda ise trafik sıkışıklığı, doğanın daha fazla kirlenmesi ve maddi kayıpların artması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle trafik yoğunluğunun yaşandığı kurum, kuruluş ya da şehir bölgelerinde park alanı bulma konusunda yardımcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı park sistemlerinde park yerlerine yerleştirilen sensörler yardımıyla park alanlarının doluluk oranları tespit edilmesi ve sürücülere iletilerek gitmek istedikleri konuma en yakın boş park alanına yönlendirilmesi sağlanabilmektedir. Teknolojideki gelişmeler sayesinde akıllı park yönetim sistemleri ile sürücülere, trafikte geçirdikleri park arama sürelerini düşürecek zaman kaybını azaltacak ve yardım sağlayabilecek sistemler hali hazırda geliştirilmiştir. Bu çalışmada nesnelerin interneti teknolojilerinde sıkça kullanılan cihazlar ve sensörler incelenmiş ve akıllı park sistemlerindeki kullanımları araştırılmıştır. Bulut ve sis bilişim gibi kavramlar nesnelerin interneti açısından değerlendirilmiştir. Park yeri sorunlarına çözüm sunabilecek nesnelerin interneti tabanlı üç farklı teknoloji kullanılmıştır. Bunlar kendimizin tasarladığı web sitesi, Mozilla WebThings ve Virtuino'dur. Bu çözüm yöntemleri Mersin Üniversitesi'nde yaşanan park sorunu çözümü için incelenmiş, uygulanmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today the increase in the number of motor vehicles and the lack of sufficient parking spaces cause both a waste of time and an increase in fuel consumption, especially in the search for parking spaces in metropolitan cities. As a result, problems such as congestions in traffic, pollution of nature and financial losses arise. For this reason, there is a need for auxiliary systems to find parking spaces especially in institutions, organizations or city areas where traffic congestions occur. With the help of the sensors placed in the parking spaces, the occupancy rates of the parking spaces can be detected and the drivers can be directed to the closest empty parking lot. Thanks to the advances in technology, smart parking management systems have already been developed which can reduce the time loss and help drivers by reducing the parking time. In this study, devices and sensors frequently used in internet of things technologies were examined and their use in smart parking systems was investigated. The technologies like cloud and fog computing are mentioned in terms of internet of things. Three different internet of things based technologies: ad hoc web site, Mozilla WebThings and Virtuino, which can provide solutions for parking problems in Mersin University, have been examined, implemented and compared.