Akut faz reaktanlarının (CRP, PCT, PTX3) yenidoğan sepsisinin erken teşhisindeki rollerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the role of acute phase reactants(CRP,PCT,PTX3) i̇n the early di̇agnosi̇s of neonatal sepsi̇s
- Tez No: 654957
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Pentraxin-3 uzun Pentraxin ailesinin bir prototipidir PTX3, IL-1 ve TNF-α'ya yanıt olarak makrofajlar, nötrofiller, endotel hücreleri, dendritik hücreler, fibroblastlar ve diğer hücre tipleri tarafından inflamasyon alanlarında lokal olarak hızla üretilen bir akut faz proteindir. İnflamasyonun erken fazında etkili olduğu bilinmektedir. Pentraxin-3 hızlı bir akut faz proteini olduğundan ve karaciğerden kısıtlı şekilde üretilen CRP'den farklı olduğundan geleneksel biyomarkerlardan daha üstün olduğu düşünülmektedir. Bu nedenlerden yola çıkarak çalışmamızda yenidoğanlarda CRP, PCT ve PTX3 düzeylerinin yenidoğan sepsisinin erken tanısındaki doğruluk ve duyarlılık ölçümü ile klinik açıdan kullanışlı olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız Şubat–Temmuz 2020 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde sepsis ön tanısı ile takip edilen, düzeltilmiş yaşı 0-28 gün olan hastalar üzerinde yapıldı. Sepsis tanısı alan 42 bebek ve kontrol grubu olarak da 42 bebek çalışmaya dahil edildi. Hasta ailelerinden bilgilendirilmiş onam formu alındı. Çalışma için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlaç Dışı Klinik Uygulamalar Etik Kurul'undan etik izni alındı. Bulgular: Çalışmamıza 42'si sepsis tanılı (28'i erkek ve 14'ü kız) ve 42'si kontrol grubu (25'i erkek ve 17'si kız) olmak üzere toplam 84 bebek alındı. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı ve doğum şekli açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Hasta grubunda 16 (% 38.1) hastanın prematür olduğu, 12 (% 28.6) hastanın RDS, 5 (% 12) hastanın pnömoni tanılı olduğu, 2 (% 4.9) hastanın konjenital kalp hastalığı, Trizomi 18, meningomyelosel tanısı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim and Objective: Pentraxin-3 (PTX3) is a fast acute phase protein and is thought to be superior to CRP and traditional biomarkers that are limitedly produced by the liver. Based on these reasons, we aimed to determine whether CRP, PCT and PTX3 levels in newborns are clinically useful by measuring accuracy and sensitivity in the early diagnosis of neonatal sepsis. Materials and Method: Our study was conducted on patients with a corrected age of 0-28 days who were followed up in Van Yüzüncü Yıl University Neonatal Intensive Care Unit with a pre-diagnosis of sepsis between February and July 2020. 42 babies diagnosed with sepsis and 42 babies as a control group were included in the study. Informed consent form was obtained from the families of the patients. Ethical permission was obtained from Van Yüzüncü Yıl University Non-Pharmaceutical Clinical Research Ethics Committee for the study. Results: A total of 84 babies were included in our study, including 42 with sepsis (28 boys and 14 girls) and 42 in the control group (25 boys and 17 girls). There was no significant difference between the groups in terms of gender distribution and delivery type (p> 0.05). In the patient group, 16 (38.1%) patients were premature, 12 (28.6%) patients were diagnosed with RDS, 5 (122%) patients were diagnosed with pneumonia, and 2 (4.9%) patients were diagnosed with congenital heart disease, Trisomy 18, and meningomyelocele.