Aydın ekolojisinde Eşme ve Ege 22 ayva çeşitlerinin mevsimsel karbonhidrat değişimlerinin belirlenmesi
Determination of seasonal carbohydrate changes of Eşme and Aegean 22 quince cultivars in the Aydin ecology
  1. Tez No: 654961
  2. Yazar: KORAY KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yılları içerisinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Bahçe Bitkilerine ait meyve koleksiyon bahçesinde ve Bahçe Bitkileri laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada ayva çöğür anacı üzerine aşılı Eşme ve Ege 22 çeşitlerinin karbonhidrat içeriklerinin mevsimsel değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Eşme ve Ege 22 çeşitlerinin toplam şeker, nişasta ve karbonhidrat içerikleri incelenmiştir. İncelenen bulgular sonucunda Eşme çeşidinde en yüksek toplam şeker değeri Şubat 2019 ayında (%4,34), en yüksek nişasta değeri Temmuz 2019 ayında (%6,89), en yüksek karbonhidrat içeriği ise Ekim 2018 ayında (%9,78) tespit edilmiştir. Ege 22 çeşidinde en yüksek toplam şeker değeri Şubat 2019 ayında (%4,16), en yüksek nişasta değeri Ekim 2019 ayında (%6,48), en yüksek karbonhidrat değeri ise Ekim 2019 ayında (%9,54) tespit edilmiştir. İncelemeler sonucunda Eşme çeşidinde toplam şeker ve nişasta önemli bulunurken, karbonhidrat içeriği önemli bulunmamıştır. Ege 22 çeşidinde toplam şeker, nişasta ve karbonhidrat içeriklerinin hepsi önemli bulunmuştur. Bütün sonuçlar değerlendirildiğinde karbonhidrat içeriği birçok olayda etkin rol oynamaktadır. Ayva türünün çoğaltımı yapılırken çelik alımı zamanını için en uygun zamanın belirlenmesi ve aşı kaleminin alım zamanın belirlemek için karbonhidrat içeriğinin bilinmesi önemlidir. Yüksek karbonhidrat içeriği köklenme oranının artmasına ve aşı tutma başarısının artmasına yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study in the fruit collection preparation and Horticulture Laboratory of Aydın Adnan Menderes University Horticulture between 2018-2019. In this study, it was aimed to invetigate the seasonal changes of carbohydrate contents of Eşme and Aegean 22 varietis grafted on quince roottocks. In the study, total sugar, starch and carbohydrate contents of Eşme and Aegean 22 varieties were examined. The highest sugar value in the Eşme variety was determined in February 2019 (%4,34), the highet starch value was in July 2019 (%6,89) and the highest carbohydrate content was in October 2018 (%9,78). The total sugar value in Aegean 22 cultivar was determined in February 2019 (%4,16), the highest starch value in October 2019 (%6,48) and the highest carbohydrate value in October (%9,54). As a result of the examinations, while the total sugar and starch were found significant in the Eşme variety, the carbohydrate content was not significant. Total sugar, starch and carbohydrate contents were all important in Aegean 22 variety. When all the results are evauluated, carbohydrate content plays an active role in many events. When reproducing the quince type, it is important to determine the best time for the intake of steel and to determine the intake time of the vaccine. High carbohydrate content can help increase rooting rate and increase vaccine retention success.