Rûm sûresi ve konulu tefsiri
Rum surah and topic commentary
  1. Tez No: 654985
  2. Yazar: HAMZA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Rûm Sûresi ve Konulu Tefsiri”adlı çalışma, giriş, iki bölüm, değerlendirme ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, tefsir çeşitleri ve konulu tefsir kısımları üzerinde; ikinci bölümde ise Rûm Sûresi metni, meâli, ismi, konusu, önceki ve sonraki sûre ile münasebeti ve faziletleri üzerinde durulduktan sonra sûreyi yirmi bir ana başlık altında, elli dört alt başlıkta incelenerek, sûrede geçen konular ele alınmaya çalışıldı. Değerlendirme ve Sonuç kısmında ise sûrenin tamamında ne gibi dersler çıkarılması gerektiği özetlendi. Rûm sûresinin tefsirinin içerdiği genel konular, mü'minin dünyada sınavının zor geçeceği şayet sınavı geçerse âhirette durumunun kolay olacağıdır. İslâm dininde cihadın önemi vurgulanmaktadır. Mü'minin yapmış olduğu iyilikler sebebiyle günahları silinecektir. Mü'minlerle, kâfirlerin ve münafıkların hallerinin nasıl anlaşılacağı anlatılmaktadır. Peygamberliğin gerekliliği ve Peygamberimizin (s.a.v.) mucizelerinin gerçekleştiği bildirilmektedir. Kâfirlerin yapmış oldukları şeylerden dolayı tehdit edildikleri azabı acele istemelerinden bahsetmektedir. Salih amellerin mü'minlere has olduğu, mü'minlerin bulundukları bölgede dinlerini yaşamada sıkıntı çektiklerinde hicret etmeleri gerektiği, asıl hayatın dünya hayatı değil de âhiret hayatı olduğu sûrede anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study named“Rûm Sûresi and Topıc Commentary ”consists of an introduction, two parts, evaluation and conclusion parts. In the first part, after focusing on the types of tafsir and the themed tafsir parts, in the second part, the text of the Surah of Rûm, its text, its name, its subject, its relationship with the previous and next surah and its virtues, the surah is examined under twenty-one main headings and fifty-four sub-titles. issues were tried to be addressed. In the Assessment and Conclusion part, what lessons should be learned during the whole period were summarized. The general issues included in the commentary of Surah al-Rm are that a believer's exam will be difficult in the world if he passes the exam and his situation in the hereafter will be easy. The importance of jihad is emphasized in the religion of Islam. His sins will be erased due to the good deeds of the believer. How to understand the state of believers, disbelievers and hypocrites is explained. It is reported that the necessity of prophethood and the miracles of our Prophet (pbuh) took place. It speaks of the urgent demand for the punishment that the disbelievers were threatened with for what they did. It is explained in the sura that righteous deeds are peculiar to believers, that believers must migrate when they have trouble living their religion in the region where they live and that the real life is the life of the hereafter, not the life of the world.