Rûm sûresinin Ehl-i Sünnet ve Şîa kaynakları bağlamında karşılaştırmalı tefsiri
Comparative tafsir of surah Rûm in the context of Ahl-i Sunnah and Shiite sources
  1. Tez No: 662138
  2. Yazar: HALİL SAĞLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Kur'ân'ı Kerîm'in 30. sûresi olan Rûm sûresini, Sünnî ve Şiî kaynaklar bağlamında karşılaştırmalı olarak tefsir etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, sınırları, uygulanan yöntem ve teknikler ortaya konmakta, konuyla alakalı daha önce yapılan çalışmalar tasnif edilerek maddeler halinde sıralanmaktadır. Birinci bölümde mezhep ve mezhebi tefsirin tanımı yapılmış, mezheplerin ortaya çıkış sebepleri ele alınmıştır. Mezhebe mensubiyetin tefsire yansımaları ele alınarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise; belirlenen tefsirler çerçevesinde Rûm sûresi kendi içinde anlam bütünlüğü olan pasajlara ayrılarak bölümler oluşturulmuştur. Bu bölümler içinde âyetlerin ihtiva ettiği konulara göre başlıklar oluşturulmuştur. Belirlenen Sünnî ve Şiî tefsir kaynaklar dikkate alınarak âyetler karşılaştırmalı olarak işlenmiş, aralarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to interpret the 30th chapter of the Quran, the chapter of Rûm, in the context of Sunni and Shiite sources comparatively. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction section, subject, purpose, boundaries of the thesis, applied methods, and techniques are revealed, and previous studies related to the subject are classified and listed in items. In the first chapter, the definition of sect (mazhab) and sectarian (mazhabi) tafsir is made and the reasons hort he emergence of sects (mazhabs) are discussed. It has been evaluated by considering the reflections of belonging to the sect in tafsir. In the second part; Within the framework of the determined commentaries, the chapter of Rûm was divided into passages with the integrity of meaning, and chapters were formed. In these chapters, titles have been created according to the subjects covered by the verses. Considering the Sunni and Shiite tafsir sources, the verses were processed comparatively and the similarities and differences between them were revealed.