Karabâğî'nin Hâşiye Alâ Tefsîri'l-Beyzavî adlı eserinin Nebe, Nâziât ve Abese sûrelerinin tahkik ve tahlili
An edition and analysis of the 'surah al-Naba' and surah al-Nazi'at and surah Abasa' of Hasheya Ala Tafsir Al-baydawi, a work of Qarabagi
- Tez No: 686775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın konusu, Nebe, Nâzi'ât ve Abese sürelerinin Karabâğî tarafından Beyzâvî'nin tefsiri üzerinde yazmış olduğu hâşiyenin tahkiki ve yorumlamasıdır. Karabâği'nin tam adı Muhammed bin Ali el-Karabâğî Muhyiddîn er-Rûmî olup aslen Acem diyarındandır. Daha sonra Rum diyarına intikal etmiştir. Dokuzuncu ve onuncu yüzyıllar Osmanlı döneminin en parlak ve en güçlü oldukları dönemler sayılmaktadır. Karabâğî'nin biyografisini yazan kaynakların az ve nadir olmasından dolayı doğum tarihi ve yeri açık bir şekilde elimizde mevcut değildir. Vefatının ise H. 942 (M. 1535) senesinde İznik şehrinde olduğu kaydedilmiştir. Orada bir medresede müderrislik yaparken hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bu araştırma; önsöz, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Önsözde tefsir ilmindeki araştırmaların gerekliliğine ve bu ilmin müslümanları Kur'ân'a ulaştıran sahih bir vasıta olmasının önemine değinilmiştir. Giriş bölümünde ise, erken dönemlerde yazma eserlerin nüshalarının cüz', risâle ve sifr olarak da adlandırıldığı, yazma eserlerin tahkikleri için önemli ölçüde ilim ve kültüre sahip olunması gerekliliği ele alınmıştır. Daha sonra aslî ve nesh ile elde edilen nüshalar hakkında bilgi verilerek tahkikte takip edilen aşamalara dair bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü Beyzâvî'nin hayatı ve ilmi kişiliğine; ikinci bölümü Karabâğî'nin tanıtılması ve ilmi kişiliğine; üçüncü bölümü ise metnin tahkikine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the analysis and interpretation of the annotation written by Karabâgî on Beyzâvî's commentary of the periods of Nebe, Nâzi'ât and Abese. Karabaghi's full name is Muhammed bin Ali al-Karabâğî Muhyiddin er-Rûmî and he is originally from the Persian land. Later, it was transferred to the land of Rum. The ninth and tenth centuries are considered the brightest and most powerful periods of the Ottoman period. Due to the scarcity of sources on Karabâghî's biography, his date and place of birth are not clearly available. It is recorded that his death was in the city of Iznik in H. 942 (M. 1535). While he was a professor in a madrasah there, he attained the mercy of the right. This research; It consists of a preface, an introduction and three parts. In the foreword, the necessity of researches in the science of tafsir and the importance of this science being an authentic means of bringing Muslims to the Qur'an are mentioned. In the introduction, it is discussed that the copies of the manuscripts were also called juz', risâle and sifr in the early periods, and the necessity of having a significant amount of knowledge and culture for the verification of the manuscripts. Afterwards, information was given about the original and abrogated copies, and information was given about the stages followed in the investigation. The first part of the study is about Beyzâvî's life and scientific personality; the second part is the introduction of Karabâghî and his scientific personality; The third part is devoted to the verification of the text.