Ensuring multidimensional fairness in public service
Kamu servislerinde çok boyutlu eşitlikçilik kaygısı
- Tez No: 654995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, verilen kararların birden fazla kullanıcıya birden fazla fayda tipinde fayda sağladığı, ve her tip fayda içn hem verimlilik, hem adillik gözetildiği, yani çok boyutlu verimlilik ve eşitlikçilik kaygılarının olduğu hizmet servisi planlama problemleri ele alınmıştır. Verimlilikten kasıt, toplam faydanın en çoklanmasının istenmesi, eşitlikçilikten kasıt ise herhangi bir toplam faydanın farklı kullanıcılara eşitlikçi bir şekilde dağıtılmasının istenmesidir. Bu kaygıları bu tür problemlerde göz önüne alan, matematiksel modelleme tabanlı iki farklı yaklaşım geliştirilmiştir. İlk yaklaşım, çok boyutlu verimlilik kaygılarını ve çok boyutlu adalet kaygılarını iki amaçlı bir modelde bir araya getirir. İkinci yaklaşım, her fayda için, o faydanın dağıtımından elde edilen toplam sosyal refahı ençoklamayı amaçlar, yani n'nin fayda sayısı olduğu n-amaçlı bir model olarak tanımlanmıştır. Önerilen bu yaklaşımlar örnek bir kamu hizmet servisi planlama problemi üzerinde uygulanmış ve bu problemlerde verimlilik ve eşitlikçilik arasındaki ödünleşme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on service planning problems, in which decisions lead to distributions of multiple benefits to multiple users, hence involve fairness and efficiency concerns in a multidimensional way. We develop two mathematical modeling-based approaches that incorporate these concerns in such problems. The first formulation aggregates the multidimensional efficiency concerns and multidimensional fairness concerns in a bi-objective model. The second formulation defines an objective function for each benefit, which maximizes the total social welfare obtained from that specific benefit distribution, hence results in an n-objective model, where n is the number of benefits. We illustrate and compare these approaches on an example public service provision problem.