Farklı kalibrasyon yöntemleri kullanılarak kentsel büyüme simülasyon model doğruluklarının araştırılması: İstanbul örneği
Investigating accuracy of urbanism simulation models via divergent calibration techniques Istanbul paradigm
- Tez No: 655035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERCÜMENT AYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hızlı nüfus artışının kentlerde oluşturduğu kaos ortamının yönetilebilir ve kontrol edilebilir olması gerekir. Kentlerde plan kararlarının uygulanmasında önemli bir yere sahip olan kentsel büyüme ve simülasyon modelleri bu planların uygulanabilirliği açısından önem kazanmaktadır. Kentlerdeki büyümenin incelenmesinde kullanılan hücresel otomat (HO) temelli modeller ve bu modeller arasında da SLEUTH yazılımı en çok tercih edilenlerdendir. SLEUTH ile simülasyon modeli üç aşamada oluşturulmaktadır; test, kalibrasyon ve kestirim. Kalibrasyon aşamasında model için en uygun büyüme katsayısı değerlerinin OSM yöntemi ile hesaplanması amaçlanır. En uygun katsayı değerleri, hesaplanan 13 adet ölçüte göre Brute Force Calibration (BFC) yöntemi ile belirlenmektedir. Literatürde sıklıkla OSM ve Lee-Sallee yöntemleri kullanılmasına rağmen 13 ölçütten hangisinin veya hangilerinin kalibrasyon aşamasında katsayı belirlemede kullanılacağı konusunda henüz fikir birliği yoktur. Bu kapsamda önerilen tez çalışmasında OSM yöntemi kullanılarak İstanbul için bir kentsel büyüme simülasyon modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar 2040 yıllında tarım alanlarının %83,50'si orman alanlarının ise %58,30'unun kentleşme potansiyeli taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is crucial to deal with and control chaotic situations in cities resulted from rapidly increasing populations. Urban growth and simulation models which are important for applying planned changes also have a crucial role in terms of applicability of these plans. SLEUTH programme is the mostly preferred one among the cellular automata based models that are used for analysing urban growth. Simulations model with SLEUTH is completed in 3 stages: test, calibration and prediction. During calibration period, it is aimed to calculate the best fit growth coefficent values OSM. The best fit coefficent values are calculated conforming to 13 metrics by using Brute Force Calibration technique. Although OSM and Lee Salle techniques are frequently encountered in literature, there is no consensus upon which one or ones of the 13 metrics are to be used for determining coefficent values during calibration. Within this scope, in this suggested thesis study, an urban growth simulation model for Istanbul was created by using OSM technique. According to the results, in the year 2040 %83,50 of agricultural lands and %58,30 of forest lands have the potential for urbanization.