Destinasyon performansının turizmde rekabet gücüne etkisi: Sille destinasyonu üzerine bir araştırma
The effect of destination performance on the competitiveness in tourism; a research on the Sille destination
  1. Tez No: 655036
  2. Yazar: MERVE NUR TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Destinasyon kavramı, turistler tarafından ziyaret edilen ve diğer bölgelerden farklı özellikler barındıran yerler şeklinde ortak bir tanımla bu kavram açıklanabilir. Turistik destinasyon performansı ise, ekonomik büyüme ve üretimin yanında turizm pazarının gelişmesinin olgunluğuna, verimliliğine, kalitenin iyileştirilmesine ve turizm yoluyla sosyal ve çevresel iyileştirmelere de atıfta bulunan daha kapsamlı bir kavramdır. Rekabet kavramı, iki veya daha fazla tarafın, herkesin aynı anda elde etmesi mümkün olmadığı bir şeyi elde etmek için uğraşmasından kaynaklanan yarıştır. Rekabet gücü kavramı ise, ele alınmak istenen alana (firma, sanayi veya ülke) rekabet gücünü belirlemede kullanılan ölçütlere ve bakış açısına (mikro ya da makro düzey) bağlı olarak farklı biçimlerde tanımlanmaktadır. Araştırmanın amacı, Sille'nin destinasyon performansı algısı ile rekabet gücü algısını ölçmek ve Sille'nin destinasyon performansı rekabet gücünü ne derece etkisi olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın yöntemi, amaç ve problemler doğrultusunda turistlerin algılarına dayanan turizm rekabet gücü ve destinasyon performansını değerlendirmek için bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda Sille'nin destinasyon performansını ve rekabet gücünü artıran unsurun yöresel yemekleri olduğu tespit edilmiş olup Sille'nin rekabet gücü algısı destinasyon performansı algısını daha çok etkilediği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Destination concept, this concept can be explained with a common definition of places visited by tourists and having different characteristics from other regions. Touristic destination performance, on the other hand, is a more comprehensive concept that refers to economic growth and production, as well as the maturity and efficiency of the development of the tourism market, improving quality, and social and environmental improvements through tourism. The concept of competition is a race that results from two or more parties striving to achieve something that is not possible for everyone at the same time. The concept of competitiveness is defined in different ways depending on the criteria used in determining the competitiveness of the area (firm, industry or country) and point of view (micro or macro level). The purpose of the study is to measure Sille's perception of destination performance and competitive power and to reveal to what extent Sille's destination performance has an effect on competitiveness. A measurement tool has been developed to evaluate tourism competitiveness and destination performance based on the perceptions of tourists in line with the method, purpose and problems of the research. As a result of the research, it was determined that the factor that increases the destination performance and competitiveness of Sille is its local dishes, and it has been determined that Sille's perception of competitiveness affects the perception of destination performance more.