Histerektomi hastalarında depresyon ve anksiyete indeksi araştırılması
A research of depression and anxiety index on hysterectomy patients
- Tez No: 655129
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Histerektomi Hastalarında Depresyon ve Anksiyete İndeksi Araştırılması Amaç: Bu çalışma histerektomi geçiren hastalarda ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası depresyon ve anksiyete indeksini karşılaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma Mart 2020 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Jinekoloji Kliniği'nde benign nedenler ile histerektomi ameliyatı olması planlanan, 40-70 yaş arasındaki toplam 143 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri sorgulanmış. Hastalara preoperatif birinci hafta ve postoperatif birinci ayda Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirilirken p değerinin
Özet (Çeviri)
A Research of Depression and Anxiety Index on Hysterectomy Patients Aim: The aim of this study is to compare preoperative and postoperative depression and anxiety index of patients who undergo hysterectomy. Material and Methods: This prospective study covers 143 patients between the ages of 40-70 who are planned to have hysterectomy surgery for benign reasons in Gynecology Clinic of Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Department between March 2020 and August 2020. The demographic characteristics of the patients were surveyed, and Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied to the patients in the preoperative first week and in the postoperative first month. When evaluating the results, the cases where p value < 0.05 was considered as statistically significant. Results: Within the scope of the study, 143 patients who were planned to undergo hysterectomy for benign reasons were examined. There was no statistically significant difference having evaluated with respect to the demographic characteristics of the patients (p< 0.05). Compared to the preoperative period, the postoperative BDI and BAI scores of the patients increased.