Tiroid nodüllerinde ince iğne aspirasyon biyopsi sonucu non-diyagnostik / yetersiz materyal olarak gelen hastalarda TRU-CUT biyopsinin tanıya katkısı
The contribution of TRU-CUT biopsy to diagnosis in patients with non-diagnostic / insufficient material as A result of fine needle aspiration biopsy in thyroid nodules
- Tez No: 655130
- Danışmanlar: UZMAN AHMET BAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) oldukça sık kullanılan, minimal invaziv, maliyet etkinliği yüksek ve hızlı bir yöntemdir. Tiroid nodülleri için İİAB duyarlılığı %65-98, özgüllüğü %72-100 olarak bildirilmiştir. Ancak İİAB'lerde tanısal yetersizlik/non-diagnostik oranı %5 ile %40 arasında değişmektedir. Amerikan Tiroid Birliği ve tiroid sitopatolojisi raporlaması için oluşturulan Bethesda Sistemi %1-10 oranında malignite ile ilişkisi olduğundan, nondiagnostik sonuçların ultrasonografi (US) eşliğinde tekrarlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak ilk biyopsi sonucu non-diagnostik gelen hastalarda tekrarlayan İİAB'lerde non-diagnostik gelme oranı %50'lere çıkmaktadır. Mevcut kılavuzlarda ikinci aspirasyondan sonra da tanı elde edilemezse hastanın cerrahi rezeksiyona gitmesi gerektiği belirtilmektedir. Amaç: Çalışmamızda tiroid nodüllerinde ilk İİAB sitoloji sonucu non-diagnostik/yetersiz materyal olarak gelen hastalarda rebiyopsi olarak, klinik rutinimizde de tiroid nodüllerinde kullanmakta olduğumuz tru-cut biyopsi tekniğinin tercih edilmesinin tanıya katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2019 ve Mart 2020 tarihleri arasında ilk biyopsisi non-diagnostik olarak gelip 2. biyopsisi tru-cut yapılan 49 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, biyopsi alınan nodülün ultrasonografik özellikleri, tru-cut biyopside kullanılan iğne kalınlıkları, biyopside alınan parça sayıları, tru-cut biyopsi sonrası gelişen komplikasyonlar ve tru-cut biyopsi histopatolojik sonuçları kaydedildi. Tru-cut biyopsinin tanısallık oranları ve komplikasyon gelişme oranları ile kaydedilen veriler arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Tiroid nodüllerinde İİAB yapılan ve sitoloji sonucu non-diyagnostik/yetersiz materyal olarak gelen hastalarda 2. biyopsi olarak tru-cut biyopsi yapıldığında yüksek oranlarda tanı konulduğu saptandı. Tru-cut biyopsi yapılan hastalarda non-diyagnostik/yetersiz materyal gelen olmadı. Çalışmamızda tru-cut biyopsi sonrasında komplikasyon gelişmesi ile iğne kalınlığı, parça sayısı, nodülün boyutu, histopatolojik tanı arasında ilişki bulunamadı. Sonuç: İlk biyopsi sonucu non-diagnostik gelen hastalarda rebiyopsi olarak uygulanan tru-cut biyopsi tekniğinin tanısallık oranları yüksektir ve gereksiz operasyonlardan kaçınmada fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) is a very common, minimally invasive, cost-effective, and fast method. FNAB sensitivity for thyroid nodules has been reported as 65-98% and specificity as 72-100%. However, the diagnostic incompetence/ non-diagnostic rate of the FNAB varies between 5% and 40%. The American Thyroid Association and the Bethesda system created for thyroid cytopathology reporting have indicated that nondiagnostic results should be repeated with ultrasonography (US), as the ratio of 1-10% is associated with malignancy. However, the rate of non - diagnostic recurrence in patients with non-diagnostic results of the first biopsy increases to 50%. The current guidelines state that if a diagnosis cannot be obtained after the second aspiration, the patient must undergo surgical resection. Aim: Following this information, in patients who were non-diagnostic as a result of initial cytology in thyroid FNAB performed with the US, we aimed to investigate the contribution of the 2nd biopsy that performed as tru-cut biopsy to diagnosis. Material and Method: A total of 49 patients that had a non-diagnostic FNAB result and performed tru-cut biopsy as rebiopsy method were included between March 2019 and March 2020. The demographic characteristics of the patients included in the study, ultrasonographic characteristics of the noduls, needle thickness used in the tru-cut biopsy, number of parts taken in the biopsy, complications of biopsy prosedures and histopathologic results of tru-cut biopsy were recorded. We investigated whether there was a relationship between diagnostic and complication rates with recorded data. Findings: In patients who had non-diagnostic / insufficient material as a result of FNAB, high rates of diagnosis were found when tru-cut biopsy was performed as the 2nd biopsy. Non-diagnostic/insufficient material was not received in patients undergoing tru-cut biopsy. No relationship was found between complication development and demographic characteristics, needle thickness, number of pieces, size of nodules, histopathological diagnosis after tru-cut biopsy. Result: Tru-cut biopsy applied as rebiopsy has advanced ratios and can provide benefits in avoiding unrequired operations.