Acil serviste yapılan kan transfüzyonlarının, transfüzyon endikasyonlarının ve acil servis kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 655128
  2. Yazar: LEVENT KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kritik hasta bakımında hayati bir yeri olan kan transfüzyonları acil serviste travma ve akut kan kaybı gibi durumlarda önemli bir tedavi yöntemi olarak yerini almıştır. Bu çalışmada, acil servisimizde yapılan kan ve kan ürünü transfüzyonlarının dağılımını, endikasyonlarını, endikasyon ve acil servis kullanım uygunluğunu araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda; 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde kan ve kan ürünü transfüzyonu almış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların demografik özellikleri, transfüzyonu yapılan kan ürünün miktarı ve zamanı, hastaların tanıları, transfüzyon endikasyon uygunluğu ve acil servis kullanımı araştırıldı. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov yöntemi ile analiz edildi. Sayısal ölçümlerin bağımsız gruplara göre karşılaştırılması için Mann-Whitney U analizi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Monte-Carlo düzeltmeli Ki-kare analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Blood transfusion, which have a vital place in critical patient care, is an important treatment method in the emergency department in cases such as trauma and acute blood loss. In this study, we aimed to investigate the distribution, indications, suitability for indications and emergency service use of blood product transfusions performed in our emergency department. Material and method: In our study; patients who received blood product transfusions in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.01.2019-31.12.2019 were retrospectively analyzed. The demographic characteristics of these patients, the amount and time of transfused blood product, diagnosis of the patients, suitability for transfusion indication and emergency service use were investigated. The compliance of continuous variables to normal distribution was analyzed by Kolmogorov-Smirnov method. Mann-Whitney U analysis was used to compare numerical measurements according to independent groups, and Monte-Carlo corrected Chi-square analysis was used for comparison of categorical variables.