Chitosan and iron as feed additive: effects on growth and feed intake in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
Yem katkı maddesi olarak kitosan ve demir: gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme ve yem alımına olan etkileri
- Tez No: 655131
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir diyete yem katkı maddeleri demir (II) sülfat ve kitosan takviyesinin dahil edilmesinden sonra büyüme performansını, yem kullanımını ve sindirilebilirliği araştırmak için gökkuşağı alabalık yavrularında bir beslenme denemesi yapıldı. Dört deneysel diyet, 2.5 g kg-1 kitosan takviyesi ile veya olmaksızın, sırasıyla 150 ve 300 mg kg-1 farklı demir (II) sülfat heptahidrat (FeSO4) seviyelerinin bir kombinasyonu ile formüle edildi. Üçlü balık grupları (10.7 ± 0.05 g), tank başına 35 balıklık bir stoklama yoğunluğunda yeniden sirkülasyon sistemine sahip tanklara rastgele dağıtıldı. Balıklar, 60 gün boyunca belirgin doygunluğa kadar her deneysel diyetle günde iki kez beslendi. Sonuç olarak, 150 mg kg-1 FeSO4 ve 2.5 g kg-1 kitosan içeren diyet tedavisi G3 ile beslenen balıklar, diğer diyet tedavilerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek büyüme, vücut ağırlığı artışı (BWG) ve spesifik büyüme oranı (SGR) elde etti. 300 mg kg-1 FeSO4 ve 2.5 g kg-1 (G4) ile beslenen balıklardaki büyüme, BWG ve SGR, önemli bir fark olmaksızın (P>0.05). Yem kullanımında da benzer şekilde, 2.5 g kg-1 kitosan içeren 300 mg kg-1 FeSO4 balıkla beslenen diyet grubu G4, daha iyi bir günlük yem alımına, yem dönüşüm oranına ve önemli farklılıklar olmaksızın yem verimliliğine sahipti (P>0.05).
Özet (Çeviri)
A feeding trial was conducted in rainbow trout juveniles to investigate the growth performance, feed utilization, and digestibility after the inclusion of feed additives iron (II) sulphate and chitosan in the diets. Four experimental diets were formulated with a combination of different iron (II) sulphate heptahydrate (FeSO4) levels of 150 and 300 mg kg-1, respectively, with or without 2.5 g kg-1 chitosan supplementation. Triplicate groups of fish (10.7 ± 0.05 g) were randomly distributed in tanks with a re-circulating aquaculture system at a stocking density of 35 fish per tank. The fish were fed each experimental diet twice daily until apparent satiation for 60 days. As a result, the fish fed a dietary treatment G3 with 150 mg kg-1 FeSO4 and 2.5 g kg-1 chitosan achieved significantly higher growth, body weight gain (BWG) and specific growth rate (SGR) compared to other dietary treatments. The growth, BWG and SGR in fish fed 300 mg kg-1 FeSO4 and 2.5 g kg-1 (G4) was almost similar to the dietary treatment with feed additive of FeSO4 without chitosan inclusion (G1 and G2) without significant difference (P>0.05). Similarly in feed utilization, fish fed diet group G4 of 300 mg kg-1 FeSO4 with 2.5 g kg-1chitosan had a better daily feed intake, feed conversion ratio and feed efficiency without significant differences (P>0.05).