Yumuşak doku tümörlerinde benıgn-malıgn ayrımı ve tümörün histolojik grade'i ile ADC değerleri, dinamik kontrast eğrileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Benign-malign differentiation in soft tissue tumors and the assessment of the relationship between the histologic grade of the tumor and ADC values, dynamic contrast curves
  1. Tez No: 655150
  2. Yazar: MEVLÜDE ÇUBUK ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş-amaç: Yumuşak doku tümörlerinin görüntülemesinde ilk basamak ultrasonografi ve direkt grafi olmasına rağmen lezyonun karakterizasyonunda MRG'ye ihtiyaç duyulmaktadır. Konvansiyonel MRG'nin ayırıcı tanıda etkinliği sınırlıdır. Çalışmamızda, yumuşak doku kitlesi şikayeti ile MR incelemeye yönlendirilen hastalarda 3 Tesla kontrastlı dinamik ve difüzyon MRG ile elde ettiğimiz kontrastlanma patern eğrilerinin, perfüzyon parametrelerinin, ADC değerlerinin, ADC haritalarına uygulanan texture analizi verilerinin, lezyonların benign-malign ayrımındaki yeri ile bu verilerin yumuşak doku sarkomu olan olgularda histopatolojik grade ile korelasyonunu belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda Nisan 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında yumuşak doku kitlesi şikayeti ile operasyon veya biyopsi öncesi çekilen 3T kontrastlı dinamik ve difüzyon MRG'ler prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 50 hastada; lezyona yönelik morfolojik incelemeler, kontrastlanma paterni, perfüzyon parametreleri, difüzyon ağırlıklı görüntülerden elde edilen ADC değerleri, ADC haritalarına uygulanan texture analiz parametreleri incelendi. Elde edilen veriler histopatalojik tanılarla karşılaştırıldı. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı. p0.05). Malign grupta benign gruba göre ADC değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük izlenmiştir (p=0.028). Texture analiz parametreleri entropy, kurtosis, skewness ile benign malign ayrımında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Sarkom grubunda histopatolojik grade ile k trans (p=0.037) ve skewness (p=0.029) verisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Ancak gradeler arası subgrup varyans analizinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda literatür ile paralel olarak malign grupta, benign gruba göre perfüzyon parametreleri (k trans, kep, iAUC) anlamlı derecede yüksek, ADC değerleri ise anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Çalışmamızda ROC eğrisi analizlerine göre duyarlılık ve tanısal doğruluk oranı en yüksek parametre k trans verisidir. Texture analiz parametrelerinde benign malign grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sarkom grubunda histopatolojik grade ile yapılan korelasyonda k trans ve skewness verisinde anlamlı saptanmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı farklılık saptayamadığımız parametrelerde bu durumun nedeni olarak örneklem kümesindeki hasta sayısının az olması ve benign-malign dağılımının yetersiz olmasını düşünmekteyiz. Ancak konvansiyonel MR incelemelere DAG, DK incelemelerin, texture analizinin eklenmesinin ayırıcı tanıda duyarlılığı arttırdığını, ancak texture analiz ile daha geniş hasta gruplarında detaylı çalışmaların yapılmasının yol gösterici olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Although ultrasonography and direct radiography are the first steps in imaging soft tissue tumors, MRI is needed for characterization of the lesion. Conventional MRI has limited effectiveness in differential diagnosis. In our study, 3 Tesla dynamic contrast enhancement and diffusion MRI was applied to our clinic with the complaint of soft tissue mass. We aimed to determine the correlation of the contrast enhancement pattern curves, perfusion parameters, ADC values, texture analysis data applied to ADC maps with benign-malignant differentiation of existing lesions and histopathological grade in cases with soft tissue sarcoma. Material-Method: In our study, 3T dynamic contrast enhancement and diffusion MRIs taken between April 2019 and June 2020 with the complaint of soft tissue mass before operation or biopsy were evaluated prospectively. In 50 patients included in the study; Morphological examinations for the lesion, enhancement pattern, perfusion parameters, ADC values obtained from diffusion-weighted images, texture analysis parameters applied to ADC maps were examined. The data obtained were compared with histopathological diagnoses. Data analysis was performed in IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) package program. Results for p 0.05). The ADC values were statistically significantly lower in the malignant group than in the benign group (p = 0.028). There was no statistically significant difference in the differentiation of texture analysis parameters entropy, kurtosis, skewness and benign malignant (p> 0.05). In the sarcoma group, a statistically significant difference was found between histopathological grade and k trans (p = 0.037) and skewness (p = 0.029) data. However, no statistically significant difference was observed in the subgroup variance analysis between grades. Conclusion: In our study, in parallel with the literature, perfusion parameters (k trans, kep, iAUC) were found to be significantly higher in the malignant group with compared to the benign group, while ADC values were significantly lower. In our study, according to the ROC curve analysis, the highest sensitivity and diagnostic accuracy rate parameter is the k trans data. There was no statistically significant difference between benign malignant group in texture analysis parameters. Significant differences were found in k trans and skewness data in correlation with histopathological grade in the sarcoma group. We think that the reason for this situation is the low number of patients in the sample set and the insufficient benign-malignant distribution in the parameters for which we could not detect a statistically significant difference. However, we think that the addition of DWI, DC examinations, and texture analysis to conventional MR examinations increases the sensitivity in differential diagnosis, and it will be a guide to conduct detailed studies with larger patient groups, especially with texture analysis.