Retrograd intrarenal cerrahi sonrası enfektif komplikasyonlar taş skorlama sistemleri ile öngörülebilir mi?
Can stone scoring systems be used to predict infective complications of retrograde intrarenal surgery?
- Tez No: 655149
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Çalışmamızda Retrograd İntrarenal Cerrahi (RİRC) sonrası enfektif komplikasyonlar ile Reşorlu-Ünsal taş skoru (RÜTS), Modifiye Seul Ulusal Üniversitesi renal taş zorluk skoru (Modifiye S-ReCS) ve R.I.R.S skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2013 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında, böbrek taşı nedeniyle RİRC prosedürü uygulanan 581 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar RÜTS'e göre dört gruba (0,1,2 ve ≥3 puan), modifiye S-ReCS skoruna göre üç gruba (düşük skor: 1-2 puan, orta skor: 3-4 puan, yüksek skor 5-12 puan) ve R.I.R.S. Skorlama sistemine göre üç gruba (düşük skor: 4-5 puan, orta skor: 6-8 puan, yüksek skor 9-10 puan) ayrıldı. RİRC sonrası enfektif komplikasyonlar ateş (hastanede kalış süresi içinde 48 saat boyunca devam eden 38 °C'nin üzerinde vücut sıcaklığı), üriner enfeksiyon (idrar ve/veya kan kültürü pozitifliği), sepsis (üriner enfeksiyon ve ≥2 SOFA (Sequential (Sepsis-related) Organ Failure Assesment) skorunun varlığı) ve septik şok (sepsise ek olarak ortalama arteryel basıncının 65 mmHg'nın üzerinde olması için vazopressör ihtiyacı ile serum laktat düzeyinin 2 mmol/L'un üzerinde olması) şeklinde tanımlandı. Bulgular:Retrograd intrarenal cerrahi uygulanan 47 (% 8.1) hastada enfektif komplikasyon tespit edildi. 27 (% 4.6)'sinde sadece ateş, 15'inde (% 2.5) üriner enfeksiyon, 2'sinde (% 0.3) sepsis ve 3'ünde (% 0.5) septik şok mevcuttu. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde enfektif komplikasyonlar ile ilişkili faktörler; hasta yaşı (RR:1.9; %95 CI: 1-3.4; p:0.041), taş yükünün 200 mm2' den fazla olması (RR:2.3; %95 CI: 1-5.1; p:0.044) ve R.I.R.S skoru idi. (RR:6.6; %95 CI:1.5-30; p:0.015). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde (Backward stepwise) ise hem hasta yaşının (RR:1.8; %95 CI:1-3.4; p:0.049) hem de R.I.R.S skorunun (RR:8.9; %95 CI:1.9-42.4; p:0.006) enfektif komplikasyon gelişimi için bağımsız risk faktörleri oldukları gösterildi. Skorlama sistemlerinin RİRC prosedüründe enfektif komplikasyonları ön görmedeki etkinliğini değerlendirmek amacıyla ROC eğrisi üretildi. ROC eğri analizi, R.I.R.S skorlama sisteminin enfektif komplikasyonları ön görmede bir belirteç olarak kullanılabileceğini gösterdi (AUC:0.619, CI:0.55-0.69; p:0.007). Youden testi kullanılarak R.I.R.S skorlama sistemi için kesim noktası 5.5 puan olarak bulundu. Preoperatif dönemde bu puanın üzerinde değer alan böbrek taşı hastaları“enfektif komplikasyon gelişecek hastalar”şeklinde gruplandırıldığında duyarlılık 0.89, seçicilik ise 0.35 idi. RÜTS ve Modifiye S-ReSC skoru ise enfektif komplikasyonları ön görebilmekten uzak kaldı. Sonuç: R.I.R.S skorlama sisteminin enfektif komplikasyonları ön görmede bir belirteç olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Ancak düşük seçiciliği göz önünde bulundurulduğunda yeni çalışmamızda RİRC sonrası enfektif komplikasyonlar için bir risk faktörü olarak belirlenen hasta yaşı gibi parametreler eklenerek geliştirilmesi veya özgün skorlama sistemlerinin üretilmesi gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
Purpose:In our study, it was aimed to evaluate the relationship between infective complications after Retrograde Intrarenal Surgery (RIRS) and Resorlu-Unsal Stone Score (RUSS), Modified Seoul National University renal stone difficulty score (Modified S-ReCS) and R.I.R.S score. Materials and Methods: 581 patients were included in the study who underwent RIRS procedure for kidney stones between January 2013 and May 2019. Patients were divided into four groups for RUSS (0,1,2 and ≥3 points), three groups for modified S-ReCS score (low score: 1-2 points, moderate score: 3-4 points, high score 5-12 points) and three groups for RIRS (low score: 4-5 points, medium score: 6-8 points, high score 9-10 points). Infective complications after RIRS was defined as fever (body temperature above 38 ° C for 48 hours during hospital stay), urinary infection (urinary and / or blood culture positivity), sepsis (urinary infection and ≥2 SOFA (Sequential- related) Presence of Organ Failure Assessment) and septic shock (in addition to sepsis, vasopressor requirement and serum lactate level above 2 mmol / L in order to have an average arterial pressure above 65 mmHg). esults:Infective complications were detected in 47 (8.1%) patients who underwent RIRS. There were fever in 27 (4.6%), urinary infection in 15 (2.5%), sepsis in 2 (0.3%) and septic shock in 3 (0.5%) patients.Factors associated with infective complications in univariate logistic regression analysis; age (RR: 1.9; 95% CI: 1-3.4; p: 0.041), stone burden more than 200 mm2 (RR: 2.3; 95% CI: 1-5.1; p: 0.044) and R.I.R.S score. (RR: 6.6; 95% CI: 1.5-30; p: 0.015). In multivariate logistic regression analysis (Backward stepwise), both age (RR: 1.8; 95% CI: 1-3.4; p: 0.049) and RIRS score (RR: 8.9; 95% CI: 1.9-42.4; p: 0.006 have been shown to be independent risk factors for the development of infective complications. ROC curve was done to evaluate the effectiveness of scoring systems in predicting infective complications in the RIRS procedure. ROC curve analysis showed that the R.I.R.S scoring system can be used as a marker to predict infective complications (AUC:0.619, CI:0.55-0.69; p:0.007). Using the Youden test, the cut-off points for the R.I.R.S scoring system was found to be 5.5 points. When kidney stone patients who scored higher than this score in the preoperative period were grouped as“patients who will develop infective complications”, the sensitivity was 0.89 and selectivity was 0.35. RUSS and Modified S-ReSC score were far from predicting infective complications. Conclusion: It has been shown that the R.I.R.S scoring system can be used as a marker in predicting infective complications. However, considering its low selectivity, it is clear that in our new study, parameters such as age, which are determined as a risk factor for infective complications after RIRS, should be developed or original scoring systems should be produced.