Primer aşı serisi tedavi öncesi tamamlanmış akut lenfoblastik lösemi (aLL) ve akut myeloid lösemi (AML) tanısı ile izlenen hastaların remisyon döneminde kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, hepatit A ve B aşılarına karşı antikor yanıtlarının değerlendirilmesi
Primer aşi serisi tedavi öncesi tamamlanmiş akut lenfoblastik lösemi (ALL ve akut myeloid lösemi (AML) tanisi ile i̇zlenen hastalarin remisyon döneminde kizamik, kizamikçik, kabakulak, suçiçeği, hepatit A ve B aşilarina karşi antikor yanitlarinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 655152
  2. Yazar: ELİF KILIÇ KÖNTE
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNİYE NEŞE YARALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Lösemiler çocukluk çağı kanserleri içerisinde dünyada ve ülkemizde ilk sırada yer alır. Geliştirilen yeni tedavi stratejileri, kanser hastalarının yaşam beklentisinde artış sağlamakla birlikte enfeksiyonlara karşı koruyucu antikor titrelerinin kaybı sonucu ciddi enfeksiyonların gelişmesi gibi riskli durumlar daha fazla görülmeye başlamıştır. Çalışmamızın amacı; hastaların lösemi tedavisi sonrası çocukluk çağı aşılaması ile ilgili immunitelerini değerlendirmek ve ek doz gereken aşıları saptamaktır. Yöntem: Ocak 2013 ve Haziran 2016 tarihleri arasında akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve akut myeloid lösemi (AML) tanılarıyla izlenen 66 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların cinsiyetleri, tanı yaşları, lösemi tipi, lösemi risk grupları ile KT öncesi, KT sırası ve sonrasındaki aşılama durumları ve kemoterapi (KT) bitimindeki hepatit A, hepatit B, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak (KKK) serolojileri kaydedildi. Bulgular: Hastalar ortalama 6,6±4,6 yaş grubunda olup, 66 hastanın 26'sı (%39,4) kız idi. Altmış hasta (%90,9) B-ALL, iki hasta (%3) T-ALL, dört (%6,1) hasta AML tanılarıyla izlendi. Tedavi bitiminde hepatit A (%47,4), hepatit B (%68,2), suçiçeği (%64,7), kızamık (%45,5), kızamıkçık (%43,9) ve kabakulak (%50) aşılarına karşı koruyucu antikor yanıtı kaybı gösterildi. Yüksek risk grubundaki ALL hastalarının hepatit A (%66,7), hepatit B (%100), suçiçeği (%100), kızamık (%100), kızamıkçık (%91,7) ve kabakulağa (%91,7) karşı koruyucu antikor kaybı standart-orta risk grubundaki hastalara göre daha yüksek bulundu. Sonuç: Tedavi bitiminde lösemi hastalarında hepatit A, hepatit B, suçiçeği, KKK'a karşı humoral immünite kaybı gösterilmiştir. Yüksek riskli lösemi hasta grubunda hepatit B, KKK koruyucu antikorunda daha anlamlı azalma olması sebebiyle, kemoterapisi biten hastalara serolojik değerlendirilme yapılamamış olsa da tedavi bitiminden üç ay sonra hepatit B aşısı ve tedaviden altı ay sonra KKK aşısını önermekle birlikte bu konuda daha geniş kapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Leukemias rank first among childhood cancers in the world and also in our country. Although the newly developed treatment strategies increase the life expectancy of cancer patients, risky situations such as the development of severe infections after the loss of protective antibody titers against some infections have become more common. Our study aims to evaluate the patients' immunity regarding childhood vaccination after leukemia treatment and determine the vaccines that require additional doses. Methods: Sixty-six patients who were followed up with the diagnosis of ALL and AML between January 2013 and June 2016 were included in our study. The patient's gender, age at diagnosis, leukemia type, and leukemia risk groups were recorded. Serologies of hepatitis A, hepatitis B, varicella, measles, rubella, mumps at the end of chemotherapy (CT), and vaccination status before, during, and after chemotherapy and age at study period were recorded. Results: The mean age at diagnosis was 6.6 ± 4.6 years, and 26 (39.4%) of 66 patients were girls. Sixty patients (90.9%) were followed up with B-ALL, two patients (3%) with T-ALL, and four (6.1%) patients with AML. At the end of the treatment, loss of protective antibody response against hepatitis A (47.4%), hepatitis B (68.2%), varicella (64.2%), measles (45.5%), rubella (43.9%), and mumps (50%) vaccines were shown. Loss of protective antibodies against hepatitis A (66.7%), hepatitis B (100%), varicella (100%), measles (100%), rubella (91.7%), and mumps (91.7%) in high-risk ALL patients was higher than patients in standard-intermediate risk ALL. Conclusion: Loss of humoral immunity against hepatitis A, hepatitis B, varicella, MMR was shown in patients with leukemia at the end of the treatment. Due to the significant decrease in hepatitis B and MMR protective antibodies in the high-risk group, we recommend patients with leukemia who have completed chemotherapy to be vaccinated with hepatitis B vaccine three months and MMR vaccine six months after the treatment. More comprehensive and prospective studies on this issue is needed.