Kişilik özelliklerinin beden kitle indeksi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of personality characteristics on the body mass index
  1. Tez No: 655155
  2. Yazar: ESİN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Daha önce yapılmış çalışmalarda bazı kişilik özelliklerinin beden kitle indeksi üzerine etki ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; kişilik özelliklerinin beden kitle indeksi üzerine etkisini değerlendirmek; düşük, normal, fazla kilolu ve obez bireylerin kişilik profillerini inceleyerek anormal kilolu bireylerin klinik değerlendirmesine ve bir halk sağlığı problemi olan obezitenin tedavisine katkıda bulunabilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.01.20-01.03.20 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez binada aktif çalışmakta olan 504 hemşireden çalışmaya katılmaya gönüllü olanlarla yapılmıştır. Beden kitle indeksi (BKİ) üzerine etki edebilecek ilaç kullanımı ve/veya bedensel hastalığı olanlar dışlanmıştır. 381 katılımcıya boy ve ağırlık ölçümleri katılımcıların kendilerine sorularak beden kitle indeksleri hesaplanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ve Hacettepe Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Ölçek alt boyutlarının puanları hesaplanarak beden kitle indekslerine göre karşılaştırılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS 22 programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: BKİ≤24,99 olan bireylerin anlamlı bir şekilde antisosyal davranış eğilimlerinin daha az olduğu; diğer alt ölçeklerin BKİ ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Kişilerin beden kitle indekslerinin fiziksel aktivite yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda zayıf ve normal kilolu bireylerde antisosyal eğilim davranışlarının daha az görüldüğü bulunmuştur. Bu konuda yapılan çalışmalar arttırılarak hangi kişilik özelliklerinin beden kitle indeksine etki ettiğine dair tutarlı sonuçlar elde edilirse obezite tedavisi dahil anormal kilolu bireylere klinik yaklaşımda katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been shown in previous studies that some personality traits affect body mass index. The objective of this study is; to evaluate the effect of personality traits on body mass index (BMI) and to contribute to the clinical evaluation of abnormally overweight individuals and the treatment of obesity, which is a public health problem, by examining the personality profiles of underweight, normal, overweight and obese individuals. Materials and Methods: The study was conducted between 01.01.20-01.03.20 with the voluntarily participation of 504 nurses working actively in the head office building of Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Use of drugs and/or pyhsical illnesses that could affect their body mass index(BMI) were excluded. Body mass indexes were calculated by asking the height and weight measurements of 381 participants. Sociodemographic information forms and Hacettepe Personality Inventory were applied to the participants. The scores of the scale sub-dimensions were calculated and compared according to body mass indexes. The collected data was evaluated with the SPSS 22 program. Result: It was found that individuals with BMI≤24,99 have significantly less antisocial behavior tendencies while other subscales did not have a significant relationship with BMI. It has been observed that body mass indexes of individuals are not related to their physical activity and healthy eating. Conclusion: As a result of our study, it was found that antisocial tendency behaviors are less common in thin and normal weight individuals. If the studies on this subject are increased and consistent results are obtained regarding which personality traits affect body mass index ,it may contribute to the clinical approach to the individuals with abnormal weight including obesity treatment.