Tekvandocularda ayak bileği mobilitesi ile bazı saha testleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ankle mobility and some field tests in taekwondo players
  1. Tez No: 684887
  2. Yazar: MEHMET ORHAN BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Tekvandocularda ayak bileği mobilitesi ile bazı saha testleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın çalışma grubunu, halen müsabık olarak devam eden 15 yaş ve üzeri 38 gönüllü erkek ve kız tekvandocu oluşturmaktadır. Sporcuların testleri pandemi dolayısıyla 7-8 kişilik gruplar halinde 5 gün sürmüştür. Grupların oluşturulması randomize yöntemle belirlenmiştir. Sporcuların antropometrik özelliklerini tespit etmek amacıyla boy, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi ölçümleri yapılmıştır. Ayak bileği disfonksiyon testi olarak dorsi-fileksiyon kaybı ölçümü, saha performans testleri olarak 20 m sürat, dikey sıçrama ve tekvandoya özgü çeviklik testleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan tekvandocuların 20 m sprint süresi ile çeviklik süresi ve dikey sıçrama yüksekliği arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ilişki bulunurken, benzer şekilde dikey sıçrama yüksekliği ile çeviklik süresi arasında pozitif yönlü düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan tekvandocuların sağ ayak ve sol ayak dorsi-fleksiyon değeri ile çeviklik, 20 m sprint süresi arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken, sağ ayak ve sol ayak dorsi-fleksiyon değeri ile dikey sıçrama yüksekliği arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmada, tekvandocularda ayak bileği mobilitesinin çeviklik, sürat ve dikey sıçrama üzerinde olumlu etkileri olduğu, ayak bileği mobilitesinin yüksek olmasının tekvando sporcularında performans verimliliğini yükseltecek bir unsur olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:The aim of this study is to examine the relationship between ankle mobility and some field tests in taekwondo players. Material and Method:The study group of the research consists of 38 volunteer male and female taekwondo players aged 15 and over who are still competing. The tests of the athletes took 5 days in groups of 7-8 people due to the pandemic. The formation of the groups was determined by a randomized method. In order to determine the anthropometric characteristics of the athletes, height, body weight and body mass index measurements were made. Dorsi-flexion loss measurement as ankle dysfunction test, 20 m speed, vertical jump and taekwondo-specific agility tests were performed as field performance tests. Result:While there was a low positive correlation between 20 m sprint time and agility time and vertical jump height of the taekwondo players who participated in the study, similarly, a statistically significant low level correlation was found between vertical jump height and agility time. While there was a positive relationship between the right foot and left foot dorsi-flexion value and agility, 20 m sprint time of the taekwondo players participating in the study, a negative relationship was found between the right foot and left foot dorsi-flexion value and the vertical jump height. Condusion:In the study, it was concluded that ankle mobility has positive effects on agility, speed and vertical jump in taekwondo players, and high ankle mobility is a factor that will increase performance efficiency in taekwondo athletes.