Spora katılım belgesi düzenleme ile ilgili olarak birinci basamak hekimlerinin bilgi ve tutumları
Knowledge and attitude of first step physicians regarding the regulation of sports participation certificate
- Tez No: 655160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Birinci Basamakta spora katılım belgesi istemi başvurusu önemli bir yer tutmaktadır. Değişik spor kategorilerinde ve profesyonel sporcu başvuruları olmaktadır. Bu konuda yayınlamış nitelikli kılavuzların olmasına rağmen uyulması gereken mevzuat düzenlemeleri belirsiz olup hangi spor dalında ne gibi incelemeler yapılması gerektiği konusunda boşluklar mevcuttur. Amacımız birinci basamak (BB) hekimlerinin mevcut kılavuzlar hakkındaki bilgi düzeylerine etki eden faktörleri belirlemek, kılavuzların uygulanması için zemin oluşturmak ve kılavuzlarda öngörülen incelemelerin yaygınlaşması için bir ön çalışma yapmaktır. MATERİYAL VE METOD: Çalışma; tanımlayıcı yöntemlerle prospektif olarak Kasım-Aralık 2019 tarihlerinde Ankara'da ASM'lerde ve hastanelerde görev yapan toplam 237 Aile hekimine dijital ortamda uygulanmıştır. Çalışma Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Spor Hekimleri Derneği'nin ortak hazırlamış olduğu 'Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Spora Katılım Belgesi Hazırlama Rehberi' esas alınarak hazırlanmıştır. Rehber esas alınarak hazırlanan veri toplama formu; sosyodemografik bilgiler, spora katılım öncesi rapor düzenleyen hekimlerin rapor düzenleme amaçları, öykü, fizik muayene (FM) ve tetkik sorularını içeren 5 başlık ve toplam 56 sorudan oluşmuştur. Verilerin analizi IBM SPSS 26.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu KolmogorovSmirnov testiyle değerlendirilmiştir. Sayısal verilerin tanımlayıcı istatistikleri ortalama, standart sapma ve ortanca, çeyrekler arası aralık (ÇAA); kategorik değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri frekans olarak ifade edilmiştir. İki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında normal dağılım sağlanmadığı için MannWhitney U testi, ikiden fazla grupta Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Sayısal değişkenlerin korelasyonu Spearman korelasyon testiyle incelenmiştir. İleri incelemelerde Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The application for a certificate of participation in sports has an important place in Primary Care. There are applications of different sports categories and professional athletes. Although there are qualified guides published on this subject, the legislative regulations to be followed are uncertain and there are gaps in which sports branches and examinations should be made. Our aim is to determine the factors that affect the level of knowledge of primary care physicians about the current guidelines, to establish a ground for the implementation of the guidelines and to conduct a preliminary study to disseminate the examinations envisaged in the guidelines. MATERIALS AND METHODS: The study; It was prospectively applied digitally with descriptive methods to 237 family physicians working in FHCs (Family Health Center) and hospitals in Ankara between November-December 2019. This study is based on the guide prepared together by the Turkish Medical Association and by the Turkish Association of Sports Phisicians. Data collection form prepared based on the guide; The socio-demographic information consisted of 5 topics and 56 questions in total, including the report preparation objectives of the physicians who prepared a report before the sport, the history, physical examination and examination questions. Data analysis was done using IBM SPSS 26.0 package program. Compliance of numerical data to normal distribution was evaluated by KolmogorovSmirnov test. Descriptive statistics of numerical data are mean, standard deviation and median, interquartile range (IQR); descriptive statistics of categorical variables expressed as frequency. In the comparison of numerical variables between the two groups, Mann-Whitney U test was used because there was no normal distribution, and Kruskal Wallis test was used in more than two groups. The correlation of numerical variables was examined by Spearman correlation test. Bonferroni correction was applied in further investigations.