NON-fonksiyonel adrenal insidentaloma hastalarında metabolik profil ve tiroid hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic profile and thyroid diseases in non functional adrenal insidentaloma patients
- Tez No: 655159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE GONCA ÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Non-fonksiyonel adrenal insidentalomalar (NFAİ) ,benign radyolojik özellikleri olan ve hormonal hipersekresyonun klinik ve laboratuar kanıtlarının bulunmadığı adrenal kitlelerdir. NFAİ'ler genellikle yüksek insülin direnci prevalansı ve metabolik bozukluklarla ilişkilendirilmektedir. NFAİ'li hastalarda insülin direnci ile tiroid hastalıkları ve tiroid kanseri arasındaki ilişki henüz anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı NFAİ hastalarında tiroid hastalıkları ve tiroid kanseri sıklığını belirlemek ve tiroid hastalıkları ile insülin direnci ve metabolik bozuklukların ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmamızda 2010-2020 yılları arasında Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğine başvuran NFAİ'li hastalar ve normal adrenal görüntülemesi olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya NFAİ'li 126 hasta ve normal adrenal görüntülemesi olan 114 kontrol grubu dahil edildi. Tüm hastaların; açlık kan şekeri, açlık insülin, lipid profilleri,serum C-reaktif protein (CRP), serbest triiyodotironin (sT3), serbest tiroksin (sT4), tiroid uyarıcı hormon (TSH), tiroid otoantikoru (anti-Tg ve anti-TPO) düzeyleri, tiroid ultrasonografi, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve tiroidektomi sonuçları retrospektif olarak kaydedildi. İnsülin direncinin derecesi, IR'nin homeostaz modeli (HOMA-IR) değerlendirmesi ile açlık glukozu ve insülin konsantrasyonları kullanılarak hesaplandı. İnsülin direnci HOMA-IR temel alınarak 2,5'ten fazla olarak tanımlandı. Obezite, vücut kitle indeksi (VKİ) ≥30 kg / m² olarak tanımlandı. Sistemik inflamasyon düzeyi CRP ile değerlendirildi. NFAİ hastaları kitle boyutu 0.05). NFAİ hastalarının ortalama sT4 seviyeleri kontrol grubuna göre daha düşüktü (1.1 ± 0.2 karşı 1.2 ± 0.2, p = 0.027). Ayrıca NFAİ hastalarında pozitif Anti-TPO ve anti-Tg antikor prevalansı kontrol grubuna göre daha yüksekti (sırasıyla %36.5'e karşı %23.7 ve %29.4'e karşı %17.5). (sırasıyla p=0.031 ve p=0.032). NFAI hastalarının 89'unda (%70.6), kontrol grubunun 48'inde (% 42.1) en az bir tiroid nodülü saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Nonfunctional adrenal incidentalomas (NFAI's) are adrenal masses with benign radiological characteristics and absence of clinical and laboratory evidence of hormonal hypersecretion. NFAI's are often associated with a high prevalence of insulin resistance and metabolic disturbances. The relationship between insulin resistance and thyroid diseases, as well as, thyroid cancer in NFAI patients is not yet understood. The aim of this study is to determine the frequency of thyroid diseases and thyroid cancer in NFAI patients and to investigate any possible association of thyroid diseases with insulin resistance and metabolic disturbances in NFAI patients. Material and method: In our study, patients with NFAI and patients with normal adrenal imaging who were admitted to Katip Celebi Ataturk Training and Research Hospital Department of Endocrinology and Metabolism outpatient clinic between 2010 and 2020 were evaluated retrospectively. 126 patient with NFAİ and 114 patient with normal adrenal imaging were included in the study. Fasting blood glucose, fasting insulin, lipid profile, C-reactive protein (CRP), serum free triiodothyronine (fT3), free thyroxine (fT4), thyroid stimulating hormone (TSH), thyroid autoantibody (anti-Tg and anti-TPO) levels, thyroid ultrasonography, fine needle aspiration biopsy and thyroidectomy results were registered retrospectively. The degree of insulin resistance was calculated using fasting glucose and insulin concentrations by homeostasis model assessment of IR (HOMA-IR). İnsulin resistance was defined as HOMA-IR >2.5. Obesity was defined as a body mass index (BMI) of ≥30 kg/m². Systemic inflammation level was assessed by serum CRP. The NFAİ patients were also classified as adrenal mass (AM) size 0.05). NFAI patients had lower mean fT4 levels than the control group (1.1 ± 0.2 versus 1.2 ± 0.2, p = 0.027). NFAI patients had higher prevalence of positive Anti-TPO and anti-Tg antibodies than the control group (%36.5 versus 23.7% and 29.4% versus 17.5%, respectively). The divergences between groups were statistically significant (p=0.031 and p=0.032, respectively). At least one thyroid nodule was detected in 89 (70.6%) NFAI patients compared to 48 (42.1%) in the control group. The frequency of thyroid nodules was significantly higher in the NFAİ patients (p < 0.001).