Öğretmenlerin rekreasyon etkinliklerine katılım sıklıklarının, mutluluk ve yaşam kalitesine olan etkisi
The effect of teachers participation frequency in recreation activities on happiness and quality of life
- Tez No: 655181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Şırnak İdil İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çalışan öğretmenlerin rekreasyon etkinliklerine katılım sıklıklarının mutluluğa ve yaşam kalitesine etkisini araştırmak ve bununla beraber etkinliklere katılım sıklığı ile demografik değişkenlere göre farklılığının incelenmesidir. Bu çalışmada 567 öğretmene çalışmada kullanılan anket uygulanmış ve bulgular SPSS 22 IBM istatistik paket programında analiz edilmiştir. En yüksek katılımın sağlandığı aktivite entelektüel aktiveler olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the attedance frequency of teachers who are worked in Şırnak Idil Directorate Of National Education to recreational activities and the effect of this attedance to their blisfulness and life quality, nevertheless analyse the variety between the demographic variable and the attendance frequency of recreational activities.In this study 567 teachers were applied and the results were analysed with SPSS 22 IBM statistical packet programme.It was seen that the intellectual activities have the highest participants.The attendance correlation of the teachers who were taken part in this research have a meaningful disparity in their gender,marital status,age and income condition.(p 0,05) As a result,it is determined that the correlation between the blisfulness and life quality of the teachers who are attended to recreational activities is meaningful.