Okul öncesi eğitim programındaki belirli gün ve haftalar çizelgesinin öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
Examining the specific days and weeks schedule in the preschool education program for teacher opinions
  1. Tez No: 655185
  2. Yazar: HAZAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin, kutlanan/anılan belirli gün ve haftalara ilişkin görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmanın veri toplama sürecinde nitel ve nicel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem seçilmiştir. Araştırmanın evreni 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Amasya ili merkezine bağlı resmi Anaokulu, bünyesinde Anasınıfı bulunan İlkokul ve Ortaokullarda görev yapan Okul Öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu okullardaki 174 Okul Öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan anket formu Çevik (2013) tarafından geliştirilmiş ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılan ölçek gerekli izinler alınarak uzman görüşü desteğiyle Okul Öncesi eğitim programı belirli gün ve haftalar çizelgesine göre revize edilmiştir. Oluşturulan anket formunun güvenirliğinin testi Cronbach's Alfa Katsayısı 0,90'dır. Verilerin analizinde IBM SPSS 2.0 İstatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre okul öncesi öğretmenlerinin belirli gün ve haftaların amaçlarının gerçekleşmesi düzeyinin büyük çoğunlukla yüksek olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin belirli gün ve haftaların önemlilik düzeyi görüşleri incelendiğinde ulusal bayramların en çok önemsenen görüşler olduğu görülmektedir. Önemlilik düzeyi ve amaçların gerçekleşmesine ilişkin farklı görüşlerin öğretmenin yaşı, öğrenim durumu, hizmet yılı, sınıf yaş grubu gibi belirlenen değişkenlerden bağımsız olduğu görülmüştür. Belirli gün ve haftaların kutlanması/anılması için ayrılan zamana ve mekâna ilişkin öğretmen görüşlerinin ortaklaştığı noktalar; Uygulamalar zümre olarak toplu ve önceden belirlenmiş bir plan program dahilinde yapılmalı, Milli eğitim bakanlığı, çevre, okul şartları, imkân eşitliği için geniş bir planlama yapmalı ve bütçe desteği sağlamalı şeklindedir. Buna istinaden Okul öncesi öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarına belirli gün ve haftalar planlama ve uygulama dersi eklenebilir veya öğretmenlere yönelik seminerler, konferanslar ile eğitim uzmanlarından yardım alınabilir. Sahada olan okul öncesi öğretmenleri ile iletişime geçilerek mevcut belirli gün ve haftalar programları hakkında görüşülüp çizelgede revizyon yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the opinions of preschool teachers regarding the specific days and weeks celebrated/commemorated. In the data collection process of the research, a mixed method was selected in which qualitative and quantitative data collection techniques were used together.The universe of the study is the official Kindergarten, which is affiliated to the center of Amasya province in the 2019-2020 academic year, and preschool teachers working in primary and secondary schools with kindergartens. The sample was 174 Preschool teachers in these schools. The questionnaire used in the research was developed by Çevik (2013) and the scale of the validity study was revised according to the schedule of specific days and weeks with the support of expert opinion by obtaining the necessary permissions. The test of the confidence of the generated survey form is Cronbach's Alpha Coefficient of 0.90. Ibm SPSS 2.0 Statistics package program was used to analyze the data. According to the results of the research, it is seen that the level of realization of the purposes of certain days and weeks of preschool teachers is mostly high. When the opinions of teachers on the level of importance of certain days and weeks are examined, it is seen that national holidays are the most important views. It has been observed that different opinions about the level of importantness and the realization of objectives are independent of the variables determined such as the age of the teacher, the state of study, the year of service, the class age group. The points where teacher opinions about the time and space allocated for the celebrating/remnation of certain days and weeks are shared; Applications should be carried out collectively and in a predetermined plan within the program, the Ministry of National Education should make a wide plan for the environment, school conditions, equality of opportunity and provide budget support. Accordingly, planning and implementation lessons can be added to the teacher candidates in the preschool teaching program on certain days and weeks, or seminars, conferences and educational experts for teachers can be helped. Preschool teachers who are in the field can be contacted to discuss the existing schedules for specific days and weeks and revise the schedule.