Emission characteristics of a solution processed, single layer white organic light emitting diode
Çözelti süreçli, tek tabaka bir beyaz ışık yayan organik diyotun emisyon özellikleri
- Tez No: 655192
 - Danışmanlar: PROF. DR. CANAN VARLIKLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜLTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beyaz ışık yayan Organik Diyotlar (WOLED'ler) geniş görüş açısı, yüksek yenileme hızı, esneklik, kolay üretimi ve uygun maliyetleri gibi üstün özellikleri nedeniyle gün geçtikçe daha çok ilgi çekmektedirler. Bu tez kapsamında çözelti süreçli, tek ışıma tabakası kullanılarak WOLED hazırlanmış ve ışıma katmanında bulunan konak malzemesi hem mavi ışıma hem de konuk malzemesine enerji transferini için kullanılmıştır. Poly(N-vinylcarbazole)(PVK): 2-(4-Biphenylyl)-5-phenyl-1,3,4 oxadiazole (PBD) veya 1,3-bis[(4-tert-butylphenyl)-1,3,4-oxadiazolyl] phenylene (OXD-7) matrisleri, turuncu-kırmızı ışıma yapan N,N'-bis(2-ethylhexyl)perylene-3,4,9,10-dicarboxylic diimide (PDI) ve yeşil ışıma yapan perylene-3,4,9,10-tetracarboxy tetrabutylester (PTE) perilen türevleri için konak olarak kullanılmıştır. İki farklı konak matrisi olan PVK:PBD ve PVK:OXD-7'ye ait elektron ve boşluk hareketliliği, akım yoğunluğu-gerilim-ışıma karakterleri ve morfolojik incelemeleri yapıldı. Bu incelemeler sonucunda PVK:PBD uygun konak olarak tespit edildi ve devamında PTE ve PDI:PTE katkılama oranları belirlendi. Konak olan PVK:PBD matrisine PTE katkınlaması durumunda eksipleks, PDI katkınlaması durumunda ise elektropleks oluşumları tespit edildi. Daha sonra, konak:PTE:PDI konfigürasyonu incelendi ve optimize edilen WOLED, (0.34, 0.36) CIE 1931(x, y) koordinatları, 4916 K renk sıcaklığı ve 96 renksel geriverim indeksi (CRI) elde edildi. Son olarak optimize edilen aygıtların yaşam ömürleri incelendi.
Özet (Çeviri)
White organic light emitting diodes (WOLEDs) are getting more attention day by day because of their some superior properties like viewing angle, refresh rate, flexibility, easy production process and consequently relatively cost-effective natures. Within the scope of this thesis, WOLED has been prepared and characterized by using the single emitter layer prepared by solution process method. In the emission layer, the host material is used for both obtaining the blue region of the visible spectrum and for efficient energy transfer to the green and orange-red guest material. Poly(N-vinylcarbazole) (PVK): 2-(4-Biphenylyl)-5-phenyl-1,3,4-oxadiazole (PBD) or 1,3-bis[(4-tert-butylphenyl)-1,3,4-oxadiazolyl] phenylene (OXD-7) matrices are used as host for orange-red emitting material of N,N'-bis(2-ethylhexyl)perylene-3,4,9,10-dicarboxylic diimide (PDI) and green emitting material of perylene-3,4,9,10-tetracarboxy tetrabutylester (PTE). Electron and hole mobility, L-V-J characteristics and morphologies of two different host matrix of PVK:PBD and PVK:OXD-7 were examined. As a result of these evaluations, the appropriate host was determined as PVK:PBD. Host:PTE and Host:PDI emission characteristics were examined and exciplex, electroplex formations were detected. After, Host:PTE:PDI configuration were discussed and high white light properties of optimized WOLED are displayed CIE 1931 coordinates (x, y) of (0.34, 0.36), correlated colour temperature of 4916 K and CRI of 96. Finally, lethal time 70 of the latest devices was examined.