An Investigation of the effect of variable parameters on the material quality in tempcore process
Tempcore yönteminde değişken parametrelerin malzeme kalitesine etkisi
- Tez No: 65522
 - Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI ÖZET Son yıllarda kullanılmaya başlanan proseslerden olan Tempcore prosesi; nervürlü inşaat çeliklerine su verme işlemiyle dayanım değerlerinde artış sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu ısıl işlemi; haddeleme işleminin hemen ardından malzemeye su verilmesi daha sonra havada soğuma ve soğuma yatağında bekleme esnasında kendi kendini temperleme sürecini kapsamaktadır. Bu araştırmada; %0.16-%0.21 C, %0. 17-0.22 Si, %0.74-0.83 Mn kimyasal kompozisyon aralığındaki çelik çubuklarda Tempcore yönteminin uygulanabilirliği sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Isı transferi ve faz dönüşüm miktarları bilgisayarda Fortran77 programlama dili ile hesaplanmıştır. Deneysel sonuçlar ve bu sonuçları belli toleranslar dahilinde destekleyen bilgisayarlı uygulama sonuçlarında; yukarıdaki kimyasal kompozisyon aralığındaki çelik çubuklarda akma ve çekme dayançlarının arttığı ancak uzama değerlerinin düştüğü görülmüştür. Bu mekanik değerlerin değişim nedeni; yüzeyde su verme nedeniyle oluşan ve su verme süresi arttıkça hacim yüzdesi artan martenzit kabuktur. İç yapı değişimi ile; ısıl kapasite ve kondüksiyon katsayısı değişmekte, bu etkenler ile de ısı transferi karakteristiği değişmektedir. Tempcore yöntemi uygulanan değişik çaplardaki çubuklarda; su verme süresindeki artış ile akma ve çekme mukavemetlerinin doğrusal yükseldiği, kendi kendini temperleme sıcaklığının doğrusal düştüğü görülmüştür. Pratikte, iç yapı değişimini hassas olarak tesbit etmek mümkün olmadığı ve sonlu elemanlar metodunda bütün düğümlerdeki faz oram her iterasyonda hesaplandığı için metallografik muayeneden daha iyi sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The Tempcore process used in recent years is applied for increasing the strength values of the concrete-reinforcing steel bars by quenching. This heat treatment process comprises three stages: a fast cooling step which is applied to the bar as near as possible to exit of the last finishing stand and leads to a quenched skin; a step during which the core reheats the quenched surface layer by conduction; an air cooling step, leading to quasi isothermal transformation of the remaining austenite of the core. In this study; applicability of Tempcore method to materials having chemical composition of %0. 16-0.21 C, %0. 17-0.22 Si, %0.74-0.83 Mn has been examined by finite elements method and compared. with the results of the experiments. Heat transfer equations and amount of phase tranformation have been calculated by Fortran77 computer programme. After tests and computer applications approving that test result; it has been seen that yield and tensile strengths of steel bars, having chemical compositions mentioned above, had increased and strain values had decreased. The cause of changes at these mechanical values is the martensitic layer on surface occured by quenching. By inner structure changes; heat capacity and conduction coefficient change, and these effects change the heat transfer characteristics of the material. In bars of different diameters exposed to Tempcore method, it has been seen that yield and tensile strengths had increased and the self-tempering temperature had increased in proportion to increasing duration of quenching. In practice, the change in internal structure can not be determined sensitively. In finite elements method, phase ratios for the each node can be calculated so it gives better results.