Simulation for decision support in a video casette production plant
Bir video kaset fabrikasında karar destek amaçlı olarak benzetim tekniğinin kullanımı
  1. Tez No: 65521
  2. Yazar: GÖKALP YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu yüksek lisans tezi, benzetim tekniğinin, video kaset üreten bir fabrikada karar destek aracı olarak kullanılmasıyla ilgilidir. Dört ana bölümden oluşan bu fabrikanın her bir bölümü, ileri üretim teknolojilerine sahip üretim hatlarından oluşmaktadır. Bu tezin amacı, önceden belirlenmiş bir üretim hedefini gerçekleştirebilecek olan alternatif işçi kullanım stratejilerini, her bir bölüm için, verilen kapasite koşullan altoda değerlendirmektir. Alternatif işletme stratejilerini değerlendirmek için kullanılan benzetim modelleri ARENA V2.2' de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the use of simulation as a decision support tool in a video cassette production plant which consists of four main departments. Each department consists of highly automated production lines. The objective of this thesis is to evaluate the performance of alternative work force allocation strategies in meeting the predefined production target for each department under given capacity constraints. The simulation models which serve to evaluate the alternative operating strategies has been developed in ARENA V2.2.