Konya ilinde Devlet yurtlarında kalan öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının besin reklamları açısından değerlendirilmesi
An evaluate of nutrition habit in terms of nutrition advertisements it students in state dorm Konya province
  1. Tez No: 655238
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KÜÇÜKKENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beslenme alışkanlıkları çeşitli faktörlere bağlı şekilde farklılık arz eden bir unsurdur. Bu süreçte aile, çevre gibi unsurların yanı sıra yaşam tarzı da etkili olmaktadır. Bireylerin yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler beraberinde beslenme alışkanlıklarında da değişikliğe ortam hazırlamaktadır. Yaşam tarzındaki değişiklik en fazla üniversite döneminde aileden uzaklaşma ile ortaya çıkmaktadır. Mevcut değişiklik ile yeni hayat tarzına uyum gibi konular beslenme alışkanlıkları üzerindeki değişikliğe sebebiyet vermektedir. Öte yandan eğitim içi-dışı aktif teknoloji kullanımı- reklamlara maruz kalma- nedeniyle de beslenme alışkanlıklarında farklılıklar meydana gelmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, beslenme alışkanlıkları ile besin reklamlarını konu edinmekle birlikte, üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını besin reklamları açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Amaç kapsamında araştırmanın evrenini Konya ilinde devlet yurtlarında kalan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için, 400 öğrenci seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ana öğün tüketimi yaş değişkenine göre farklılaşırken, atlanan öğün tüketimi cinsiyet değişkenine göre farklılaşmaktadır. Ayrıca psikolojik duruma göre yeme-içmede farklılık oluşması cinsiyet ile eğitime göre farklılık göstermektedir. Öğün tüketiminde ne sıklıkta dışarıda yenilme durumu cinsiyete göre farklılık oluşturmaktadır. Genelde hangi öğünün dışarıda yenildiği ise, yaş değişkeni bakımından farklılık göstermektedir. Medya araçlarının kullanım süresi yaş ile eğitime göre değişiklik göstermektedir. Medyada dikkat çeken beslenme konularının cinsiyete göre farklı ve istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde beslenme yazılarındaki güvenilirlik durumunun da cinsiyet değişkenine göre farklı ve anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sağlıklı beslenme yazılarından etkilenme yoluyla beslenme alışkanlıklarının değişimi eğitim düzeyine göre farklı bulunmuştur.. Elde edilen farklılık, 'ön lisans' ile 'lisansüstü' grupları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Nutritional habits differ depending on various factors. In this process, in addition to factors such as family and environment, lifestyle is also effective. Changes in the lifestyle of individuals also create an environment for changes in their eating habits. Change in lifestyle occurs mostly with alienation from the family during the university period. Issues such as current changes and adaptation to a new lifestyle cause changes on eating habits. On the other hand, there are differences in eating habits due to the active use of technology in and out of education – exposure to advertisements. In this context, this study aims to evaluate the nutritional habits of university students in terms of food advertisements, as well as focusing on nutritional habits and food advertisements. Within the scope of the purpose, the universe of the research consists of students living in state dormitories in Konya. For the sample of there search, 400 students were selected. According to the results, main meal consumption differs according to age variable, while skipped meal consumption differs according to gender variable. In addition, the difference in eating and drinking according to the psychological condition varies according to gender and education. The frequency of eating out in meal consumption makes a difference according to gender. Generally, which meal is eaten outside differs in terms of age. The duration of use of media tools varies according to age and education. It has been determined that the nutritional issues that attract attention in the media are different according to gender and statistically significant. Like wise, it was concluded that the reliability status in nutritional texts was different and significant according to the gender variable. The change in nutritional habits by being influenced by healthy nutrition writings has been found different according to the level of education. The difference obtained is between the“associate degree”and“graduate”groups.