Neural network based publication recommender for article submission
Makale gönderimi için sinir ağ tabanlı yayın tavsiyesi
  1. Tez No: 655251
  2. Yazar: SETH JACOB MICHAIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JOSEPH WILLIAM LEDET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez ile yapılan çalışma sonucunda yazarlar makalelerini göndermek için en iyi der- giyi bulabilirler. Makalenin içeriğine uygun yayınlanacağı dergiyi tespit etme işi kolay değildir. Makalenin uygun dergide yayınlanmaması, çalışmanın hedef kitleye ulaşama- masına ve dolayısıyla etkisinin zayıf kalmasına neden olmaktadır. Dergilerin içeriğe göre sınıflandırılmasında, dergilerde yayınlanan makalelerin özetleri kullanılabilir. Böylece, dergi, özetler kullanılarak oluşturulan bir bakıma parmak iziyle karakterize edilmesi sağ- lanır. Dergi sınıflandırma, bu çalışmada yapay sinir ağları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk adımda özetler, doğal dil işleme metotları kullanılarak vektör formatına çevrilir. Daha sonra oluşturulan bu vektör formatı, sinir ağındaki parametleri eğitmekte kullanılır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmada, daha önce yapılan fakat detayı paylaşılmayan çalışmala- rın ötesine gidilerek Web of Science da yer alan tüm yayınlar ve yayıncıların dergileri kullanılmıtşr. Böylece elde edilen sonuçlar hem daha kapsayıcı, hem daha bol seçenekli ve hem de daha kararlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is about recommending the best journal to authors for article submission. This task is a challenge because of the need to ensure that the journal is relevant. The significance of the relevancy of a journal is that an article published in a less relevant journal will have less exposure to the intended target audience, and consequently have less of an impact. The conceptual content contained in the abstracts of articles accepted for publication in a journal can be used to characterize that journal, which can be thought of as a“finger print”or“signature”of the journal. In turn, the content of these abstracts can be imprinted in the weights of neural network models. The abstracts are first converted to vector representations obtained through the methods of natural language processing, in order to be used with neural networks. The main purpose of this work will be exploring neural network architectures for discovering and recommending appropriate journals to those seeking to publish their research. In this thesis, the current state of the art will be extended and a robust and generic article-to-journal matching tool for all publishers, using Web of Science data, will be proposed.