Axi-symetrical structural systems made up of straight members from geometrical, architectural and statistical view point
Doğrusal çubuk elemanlardan oluşan dönel simetrik taşıyıcı sistemlerin geometrik, mimari ve statik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 65527
  2. Yazar: TUNCAY SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çubuk elemanların oluşturduğu 3 boyutlu strüktürel sistemlerin gelişimi 19. yy sonlarında önem kazanmıştır. Uzay strüktür olarak adlandırılan bu sistemlerin avantajı, sadece çekme ve basınç çubuklarından meydana gelmeleri, yani diğer sistemlerde görülen moment aktarımlarının bulunmamasıdır. Uzay sistemlerin gelişimi prefabrikasyon ve çelik kullanımının gelişimine paralel olmuştur. Uzay strüktürlerin kullanıma başlanmasıyla, büyük açıklıkları geçmedeki zorluk ve kısıtlamalar aşılmıştır. Bunun yanısıra bilgisayarın da devreye girmesi ve gelişmesiyle statik çözümlemeler çok daha hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Yapılan bu tezin amacı, geometrik açıdan incelendiğinde farklı tiplerde oluşturulan merkezi dönel ağ kubbelerin seri üretime ve ihtiyaca cevap veren tiplerini seçmek, strüktürel açıdan incelendiğinde ise bir bilgisayar programı yardımıyla sistemdeki çubuk kuvvetlerinin hesaplanarak, çubuk tiplerinin seçilmesi, toplam çubuk ağırlık ve uzunluklarının bulunması, çubuk tip ve sayılarının bulunup gruplanmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An important stage on three dimensional structural system constructed by linear member's combination was on the last decades of 19th century. The advantage of this system called“space structure”is dominantly the use of member in compression and in tension compared to the other systems that use bending moment. The development of space structure is parallel to the use of prefabrication and steel constructions. The development that allows prefabrication in structure, begins in the 19th century with the use of members selected on defined length and sections. By the invention of space structure the disadvantage of structural span's limitation is overcome with these modern systems. Additionally the statical analysis can be accomplished rapidly with computers. The purpose of the thesis in point of geometrical view is: The design of axi-symmetrical structural system geometry prototypes, selections of a suitable system for mass production that respond defined function are the main purposes of the study. The purpose of the thesis in point of structural view is :To find member forces reacted; to select the types of members, to calculate overall weight and length of the system and to classify the type and number of members, using by computer program which will aid architect to make his decision calculating, excessive solutions about the system required on design process.