Power management system software based on SCADA systems
SCADA tabanlı elektriksel güç yönetim yazılımı
- Tez No: 65528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİNER UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu tezde, Object - Oriented ve event - driven programlama yaklaşımları kullanılarak Visual Basic' de SCAD A mantığına dayalı Power Management System Software geliştirilmiştir. Bu yazılım Master Station adı verilen PC üzerinde çalışmaktadır. Güç merkezlerinde bulunan RTU adı verilen controller'lar aracılığı ile 3 - Faz akım, 3 - Faz gerilim ve FFT bilgileri toplanıp MODBUS protokolü kullanılarak Master Station' a iletilmektedir. Uygulama tamamı ile toplanan bilgilerin SCADA mantığında monitör edilmesidir. Bilgi toplama, analiz ve grafiksel veri izleme kabiliyetleri olan bu yazılım kullanıcıya birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tez kapsamında geliştirilen yazılım ve donanım sistemleri sayesinde güç merkezlerinde voltaj ve akımda meydana gelen ani yükselmeler ve düşüşler veya harmonik etkiler analiz edilerek çeşitli önlemler alınabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents the Power Management System Software which is developed in Visual Basic with an approach of object-oriented and event-driven programming style based on SCADA logic. The software running on a Master Station (PC) communicates with the Remote Terminal Units using MODBUS protocol in order to collect the 3-phase current, 3-phase voltage and FFT data. The application covers both data monitoring and Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA). It provides the user with integrated tools for acquisition, analysis and visualization. With the hardware and software system realised in this project, adverse effects caused by surges in voltage and current or harmonic distortions in industrial zones and factories can be analyzed and thus preventive measures can be developed.