Modifiye edilmiş aktif karbon üretimi, karakterizasyonu ve bunların gıda boyalarının gideriminde kullanımı
Modified activated carbon production, characterization and its use in food dyes removal
  1. Tez No: 655301
  2. Yazar: AHMAD NABI HAYDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Hünnap çekirdeğinden (Ziziphus Jujube) kimyasal, fiziksel mikrodalga yardımlı aktivasyon ve ayrıca HNO3 modifikasyon ile aktif karbon üretimi araştırılmıştır. Aktivasyon aracı olarak çinko klorür (ZnCl2) ve potasyum karbonat (K2CO3) kullanılmıştır. Karbonizasyon işlemi 400-800°C arası aktivasyon sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aktif karbonlar BET, FTIR ve SEM yöntemleriyle karakterize edilmiş ve daha sonra sulu çözeltilerden Azorubine / Carmoisine boyarmadde gideriminde kullanılmıştır. En yüksek yüzey alanlı (1613,7 m2/g) aktif karbon, mikrodalga yardımlı ZnCl2 aktivasyonu ile (500°C) elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, K2CO3 aktivasyonlu (800oC) takip eden fiziksel aktivasyon yöntemiyle üretilen aktif karbonun ile maksimum %100 boyar giderimi etkinliği sağlanmış ve maksimum adsorpsiyon değerinin (qmax) 416 mg/g olan Langmuir model ile elde edildiğini göstermektedir. Yapılan bu çalışmada, Hünnap çekirdeğinden elde edilen aktif karbonların sulu çözeltilerden boyarmadde gideriminde kullanılabileceğini saptanmıştır. Elde edilen aktif karbonun özelliklerinin, aktif karbon hazırlama aşamasında proses koşulları ve üretim yönteminden güçlü bir şekilde etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon production from Jujube seed (Ziziphus Jujube) by chemical, physical, microwave-assisted activation and also HNO3 modification were investigated. Zinc chloride (ZnCl2) and potassium carbonate (K2CO3) were used as activating agent. Carbonization process were carried out at activation temperatures between 400-800°C. The obtained activated carbons were characterized by BET, FTIR and SEM methods and then used in the removal of Azorubine / Carmoisine dyestuff from aqueous solutions. The highest surface area (1613.7 m2 /g) activated carbon were obtained by microwave-assisted ZnCl2 activation (500 °C). According to the results, maximum 100% dye removal efficiency were achieved with the activated carbon produced by the following physical activation method with K2CO3 activation (800oC) and shows the maximum adsorption value (qmax) of 416 mg/g by the Langmuir model. In this study, it has been determined that the activated carbons obtained from the Jujube seeds can be used for dye removal from aqueous solutions. It has been determined that the properties of the activated carbon obtained are strongly influenced by the process conditions and production method during the active carbon preparation stage.