Böbrek transplantasyonu geçiren hastalarda yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi
In patients with kidney transplantation determination of life quality levels
- Tez No: 655302
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırma böbrek transplantasyonu geçiren hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak- Mart 2020 tarihleri arasında etik kurul onayı alındıktan sonra 73 hasta ile tamamlandı. Bu araştırmada veriler; Sf-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ), Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu (İİEF), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) ve tanıtıvı özellik formu kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıvı istatistiklerin (sayı ve yüzde değişimleri, ölçeklerin ortalama standart sapma, minimum ve maksimum değerleri) değerlendirilmesinde Ki-Kare testinin yanı sıra, kategorik veriler için Mann- Whitney U, Krusskal- Wallis, korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Bulgular: Erkeklerin %41,9'unun kadınların %44,8'inin 51 yaş ve üzerinde olduğu; erkeklerin %38,2'sinin ortaokul mezunu, kadınların %44,8'inin okuryazar/ilkokul mezunu olduğu; erkeklerin %51.2'sinin çalıştığı, kadınlarının %82.8'ini çalışmadığı; çalışanlar içinde de genellikle erkeklerin serbest meslek, kadınların ise kamu/özel sektörde çalıştıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate the quality of life of patients who had kidney transplantation MaterialsandMethods: The study was completed with 73 patients after obtaining ethics committee approval between January and March 2020. Data in this research; Sf-36 Quality of Life Scale (QLS) was collected using the Erection Function International Assessment Form (SIE), Female Sexual Function Scale (LESS) and its introductory feature form. In the evaluation of the data; In the evaluation of descriptive statistics (number and percentage changes, mean standard deviation, minimum and maximum values of scales), besides the Chi-Square test, Mann-Whitney U, Krusskal-Wallis, correlation analysis was used for categorical data. Findings: 41.9% of men were 44.8% of women and 51 years of age; 38.2% of men are secondary school graduates and 44.8% of women are literate / primary school graduates; 51.2% of men work, 82.8% of women do not work; Among the employees, it was determined that men generally work in self-employment and women work in the public / private sector.