Relationship between physical activity level and cognitive status ın geriatric ındividuals
Geriatrik bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile bilişsel durum arasindaki ilişki
  1. Tez No: 655313
  2. Yazar: FAHRİ EKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşlılık, fizyolojik ve zihinsel gelişmelerin devam etmesini ve daha sonraki yaşamda bireylerdeki değişiklikleri anlatır. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan rapora göre, yaşlılık kronolojik olarak 65 yaşına başlıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tanımında, 70 yaş ve üstü bireyler“yaşlı”olarak kabul edilmektedir. Yaşlılık süreci, birden fazla (fiziksel, psikolojik ve sosyal) boyutta ele alınması gereken bir süreçtir. Yaşlılık fiziksel, sosyal ve zihinsel sorunları beraberinde getirir. Bilişsel işlevlerdeki değişiklikler, yaşama adaptasyonu zorlaştıran önemli problemlerdir. Bu çalışma, yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile bilişsel durumları arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağlı Maltepe Rezidansında kalan ve sosyodemografik olarak benzer olan bireylerle yapıldı. Çalışmaya Mini mental test sonuçları 18 ve üzeri olan ve Senior Fitness testini yapmaya engel nörolojik veya ortopedik bir engeli bulunmayan 56 geriatrik birey katıldı. Çalışmaya katılan bireylerin bilişsel durumu Standardize mini mental test (SMMT) ve fiziksel aktivite düzeyleri 7 alt başlık içeren Senior Fitness Testle (SFT) ile değerlendirildi. Katılımcıların yaş, eğitim düzeyi gibi sosyodemografik özellikleri benzerdi (p>0.05). Çalışmada zamanlı kalk ve yürü (TUG) ve altı dakika yürüme testleri ile mini mental testi değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aging tells about the continuation of old age, physiological and mental developments and changes in individuals in later life. According to the report published by the United Nations (UN), old age begins to be 65 in chronological order. In the definition of the World Health Organization (WHO), individuals aged 70 and over are considered as“elderly”. The old age process is a process that needs to be handled in more than one (physical, psychological and social) dimension. Aging brings physical, social and mental problems. Changes in cognitive functions are important problems that make adaptation to life difficult. This study was conducted to investigate whether there is a relationship between the physical activity levels and cognitive status of elderly individuals. It was performed with individuals who were living in the Maltepe Residence of Darüşşafaka Society and were sociodemographically similar. 56 geriatric individuals with Mini mental test results of 18 and above and who did not have a neurological or orthopedic disability to prevent performing Senior Fitness test participated in the study. Mini mental test (SMMT) and physical activity levels were evaluated by Senior Fitness Test (PFT) with 7 subheadings. Sociodemographic characteristics such as age and educational level of the cases were similar (p> 0.05). There was no significant difference between time up and go (TUG) and 6 minutes walk test mini mental test (p> 0.05). In the study, there was no significant difference between the time up and go and six-minute walk tests values and mini-mental test.